posada na uniwersytetach

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
mala_mi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 12 lis 2009, o 19:44
Płeć: Kobieta
Podziękował: 58 razy
Pomógł: 4 razy

posada na uniwersytetach

Post autor: mala_mi »

Kanclerz uniwersytetu stara się o nową posadę. Jego podanie jest rozpatrywane przez 7 uniwersytetów. W trzech z tych siedmiu jest finalistą, co znaczy, że jest w grupie ostatnich trzech kandydatów, z których jeden zostanie wybrany. Na dalszych dwóch uniwersytetach jest półfinalistą, co znaczy, że jest jednym z siedmiu kandydatów (na każdym uniwersytecie). Na pozostałych dwóch procedura wyborcza dopiero się zaczyna i zainteresowany wie jedynie, że o posadę na każdym z tych uniwersytetów ubiega się dwudziestu kandydatów. Zakładamy niezależność zdarzeń. Jakie jest prawdopodobieństwo, że przynajmniej jeden z uniwersytetów zaproponuje mu posadę?

\(\displaystyle{ 1- \frac{1}{3} ^{3} \cdot \frac{1}{7} ^{2} \cdot \frac{1}{20} ^{2}}\)

Zgadza się?
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

posada na uniwersytetach

Post autor: norwimaj »

To jest prawdopodobieństwo że nie każdy z uniwersytetów zaproponuje mu posadę. Zamiast \(\displaystyle{ \frac13}\) powinno być \(\displaystyle{ \frac23}\) itd.

Czy tu możemy założyć że nie licząc tego jednego kandydata, zbiory kandydujących na poszczególne uczelnie są parami rozłączne? Inaczej problem będzie bardziej skomplikowany.
mala_mi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 12 lis 2009, o 19:44
Płeć: Kobieta
Podziękował: 58 razy
Pomógł: 4 razy

posada na uniwersytetach

Post autor: mala_mi »

No tak! Właśnie zdziwiło mnie to strasznie duże prawdopodobieństwo.

Tak, to zadanie raczej z tych podstawowych, zresztą tam jest takie długi zdanie z założeniami, które skróciłam do "Zakładamy niezależność zdarzeń".

Dzięki:)
ODPOWIEDZ