Jak to jest z ruletką?

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
wiktor93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 18 lip 2011, o 23:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Jak to jest z ruletką?

Post autor: wiktor93 »

Witam,
ostatnio zaintrygował mnie pewien problem, zarysuję go na przykładzie ruletki. Odrzucając dla uproszczenia zero szansa na wypadnięcie koloru czerwonego jest równa 50%. Szansa, że 2 razy pod rzad wypadnie kolor czerwony to 1/4 i analogicznie- 6 razy 1/64. Tylko jak to rozumieć? 1/64 daje około 1,5%, czyli co? Na 100 rzutów statystycznie co najmniej raz powinien nam wypaść 6 razy pod rząd kolor czerwony?
Awatar użytkownika
Nakahed90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9096
Rejestracja: 11 paź 2008, o 22:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 1871 razy

Jak to jest z ruletką?

Post autor: Nakahed90 »

Jak już coś to na 100 6-rzutowych serii. A tak w ogóle to jakie jest Twoje pytanie? Bo to co napisałeś jest poprawnie, czyli na 64 próby przypada jeden sukces, oczywiście tylko wg. prawdopodobieństwa.
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

Jak to jest z ruletką?

Post autor: tometomek91 »

Tak jak ja rozumiem pytanie:
Szansa na to, że na sześć rzutów będzie sześć czerwonych to około \(\displaystyle{ 1,5 \%}\).
wiktor93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 18 lip 2011, o 23:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Jak to jest z ruletką?

Post autor: wiktor93 »

O to mi właśnie chodziło, czy to prawdopodobieństwo trzeba liczyć przy każdym wyrzucie, wyjaśniliście że nie przy każdym jednym tylko przy każdej serii sześciu wyrzutów Dzięki.
ODPOWIEDZ