Której metody użyć? Kopiemy bryłki złota...

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Sara00
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 6 lip 2012, o 10:02
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poz

Której metody użyć? Kopiemy bryłki złota...

Post autor: Sara00 »

Cześć!

Proszę o wskazówki. Rozwiązanie tego zadania pomoże mi zrozumieć rachunek prawdopodobieństwa.

Kopacz złota trafia zwykle na bryłkę złota raz na 1000 wykopanych dołków. Obliczyć prawdopodobieństwo, że
znalazł:
a)2 bryłki złota,
b) co najmniej 2 bryłki złota,
jeśli odkrył 2000 dołków ?


Wiem, że są dwa rozkłady. Domyślam się, że w tym przypadku należy zastosować rozkład Poissona.
Przychodzi mi do głowy jedynie rozpisanie tabelki (rozkładu) X-ilość trafień na 1000 dołków, P-prawdopodobieństwo, więc:
X 0 P 0,999
X 1 P 0,001

Dystrybuanty niestety nie potrafię z tego policzyć. Mam wrażenie, że coś dałoby się zrobić sposobem z dwumianem Newtona, ale 1000 dołków sugeruje Poissona.

Proszę o pomoc.
Sara
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Której metody użyć? Kopiemy bryłki złota...

Post autor: norwimaj »

Sara00 pisze: Kopacz złota trafia zwykle na bryłkę złota raz na 1000 wykopanych dołków.
Jeśli to zdanie potraktujemy dosłownie, to wśród \(\displaystyle{ 2000}\) wykopanych dołków kopacz trafi "zwykle" na dokładnie dwie bryłki złota.

A teraz już piszę poważnie. Zamiast "zwykle", lepiej tu pasuje słowo "średnio". Moim zdaniem różnica semantyczna jest znaczna i wolę rozwiązywać zadanie ze zmienioną treścią.
Kopacz złota trafia na bryłkę złota średnio raz na 1000 wykopanych dołków.
To zdanie należy rozumieć, że prawdopodobieństwo znalezienia bryłki złota w pojedynczym dołku jest równe \(\displaystyle{ \frac1{1000}}\). Za takim rozumieniem tego zdania przemawiają pewne fakty matematyczne (PWL).

Ponadto, aby móc rozwiązać zadanie, należy założyć, że wszystkie zdarzenia "w \(\displaystyle{ i}\)-tym dołku znaleziono bryłkę złota" są niezależne. Mamy więc rozkład Bernoulliego, który można przybliżyć rozkładem Poissona.
ODPOWIEDZ