Znajdowanie gęstości wektora

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Krzys666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 26 cze 2012, o 14:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wygwizdów

Znajdowanie gęstości wektora

Post autor: Krzys666 »

Witam, mam drobny problem z zadaniem, w którym mam znaleźć gęstość wektora, oto jego treść:

Zmienne \(\displaystyle{ X}\) i \(\displaystyle{ Y}\) są niezależne i mają jednakowe rozkłady wykładnicze z parametrem \(\displaystyle{ 1}\). Niech \(\displaystyle{ U = X + Y}\), \(\displaystyle{ V = X - Y}\). Znajdź gęstość wektora \(\displaystyle{ (U, V)}\). Czy \(\displaystyle{ U}\) i \(\displaystyle{ V}\) są niezależne?

Doszedłem do tego, że \(\displaystyle{ U}\) i \(\displaystyle{ V}\) muszą być niezależne (bo są funkcjami zmiennych niezależnych). Ponadto wiem, że prawdziwa jest w związku z powyższym zależność:

\(\displaystyle{ f(u, v) = f(u)f(v)}\), gdzie \(\displaystyle{ f(a)}\) oznacza gęstość zmiennej losowej \(\displaystyle{ A}\).

Nie wiem jednak, co robić dalej, podejrzewam, że istnieje jeszcze jakaś zależność, o której albo nie pamiętam, albo też jej nie znam. Uprzejmie proszę o udzielenie mi wskazówek dotyczących rozwiązania. Pozdrawiam.
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

Znajdowanie gęstości wektora

Post autor: tometomek91 »

Policz sobie gęstość zmiennej \(\displaystyle{ X+Y}\) jako splot \(\displaystyle{ (f_1 * f_2)(x)}\), gdzie \(\displaystyle{ f_1(x)=f_2(x)=e^{-x} I_{(0, \infty)}(x)}\) to gęstości \(\displaystyle{ X}\) i \(\displaystyle{ Y}\), oraz gęstość \(\displaystyle{ X-Y}\) jako splot \(\displaystyle{ (f_1*f_3)(x)}\) gdzie \(\displaystyle{ f_3(x)=e^xI_{(-\infty,0)}(x)}\) jest gęstością zmiennej \(\displaystyle{ -Y}\). Następnie skorzystaj z tego faktu który przytoczyłeś
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Znajdowanie gęstości wektora

Post autor: norwimaj »

Jak dla mnie to

\(\displaystyle{ f(u,v)=e^{-\frac{u+v}2}\cdot\chi_{(0,\infty)}\left(\frac{u+v}2\right)\cdot e^{-\frac{u-v}2}\cdot\chi_{(0,\infty)}\left(\frac{u-v}2\right)\cdot\frac12=\frac12e^{-u}\;\chi_{(|v|,\infty)}(u).}\)

A czy \(\displaystyle{ U}\) i \(\displaystyle{ V}\) są niezależne, to już chyba widać.
ODPOWIEDZ