Gęstość zmiennej losowej

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
mapeciatko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 3 mar 2012, o 16:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 6 razy

Gęstość zmiennej losowej

Post autor: mapeciatko »

Witam. Mam problem z jednym zadaniem które polega na znalezieniu gęstości \(\displaystyle{ f(y)}\) zmiennej losowej \(\displaystyle{ Y=g(x)}\).

\(\displaystyle{ f(x)=\left\{\begin{array}{l} \frac{1}{2}\mbox{ dla }- \frac{1}{2} \le x \le \frac{3}{2} \\0\mbox{ dla pozostałych}\\ \end{array}}\)

Prawidłowa odpowiedź to:

\(\displaystyle{ f(y)=\left\{\begin{array}{l} \frac{1}{2 \sqrt{y} } \mbox{ dla } 0 \le y \le \frac{1}{4} \\ \frac{1}{4 \sqrt{y} } \mbox{ dla } \frac{1}{4} \le y \le \frac{9}{4} \\0 \mbox{ dla pozostałych}\end{array}}\)

Mniej więcej potrafię wykonać zamianę jednej zmiennej na drugą, jednakże nie potrafię znaleźć wytłumaczenia przedziałów w których zmienne się mają znajdować np/ \(\displaystyle{ \frac{1}{4} \le y \le \frac{9}{4}}\)

Z góry dziękuje za pomoc
Ostatnio zmieniony 17 cze 2012, o 13:51 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Pamiętaj, że LaTeX nie widzi spacji. Możesz używać \mbox{ }.
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

Gęstość zmiennej losowej

Post autor: tometomek91 »

Co to jest \(\displaystyle{ g(x)}\)?
mapeciatko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 3 mar 2012, o 16:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 6 razy

Gęstość zmiennej losowej

Post autor: mapeciatko »

Hehe niestety tak się zagubiłem w latexie że nie zauważyłem że nie zapisałem najważniejszego

\(\displaystyle{ g(x)= x^{2}}\)

Dziękuje za chęć pomocy!
ODPOWIEDZ