Przedstawić funkcję prawdopodobieństwa zmiennej losowej X

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Szazi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 7 mar 2010, o 17:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz

Przedstawić funkcję prawdopodobieństwa zmiennej losowej X

Post autor: Szazi »

Witam. Mam problem z następujacym zadaniem:
Prawdopodobieństwo popełnienia błędu przez maszynistkę na stronie tekstu wynosi \(\displaystyle{ 0,2}\). Maszynistka przepisała tekst liczący \(\displaystyle{ 2}\) strony.
Proszę przedstawić funkcję prawdopodobieństwa zmiennej losowej X będącej liczbą stron zawierających błąd.
Moje obliczenia:
\(\displaystyle{ P(X=0) = 0,8 \cdot 0,8 = 0,64\\
P(X=1) = 0,2 \cdot 0,8 = 0,16\\
P(X = 2) = 0,2 \cdot 0,2 = 0,04}\)

W odpowiedziach do zadania jest \(\displaystyle{ P(X)=0,32}\), i by się zgadzało bo wtedy suma wychodzi jeden ale nie wiem skąd taka odpowiedź. Proszę o wytłumaczenie.
Z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, o 20:53 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Forte
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 30 maja 2012, o 18:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podlaskie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 9 razy

Przedstawić funkcję prawdopodobieństwa zmiennej losowej X

Post autor: Forte »

nie wiozłeś pod uwagi, że masz dwie możliwości, błąd będzie albo na pierwszej, albo na drugiej stronie
\(\displaystyle{ 0,8\cdot0,2+0,2\cdot 0,8}\)

dla dwóch to jeszcze na piechotę idzie dobrze,m ale dla większej ilość polecam schemat Bernuliego.
ODPOWIEDZ