Macierz kowariancji wektora

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Kanodelo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1267
Rejestracja: 1 kwie 2011, o 11:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Malbork
Podziękował: 419 razy
Pomógł: 114 razy

Macierz kowariancji wektora

Post autor: Kanodelo »

Niech \(\displaystyle{ (X<Y)}\) będzie wektorem losowym o danych momentach \(\displaystyle{ m_{(i,j)}=E(X^iY^j)}\) dla \(\displaystyle{ i,j=0,1,2}\) oraz \(\displaystyle{ 1\le i+j \le 2}\). Wyznacz macierz kowariancji wektora \(\displaystyle{ (X_1,X_2,X_3)}\), jeżeli \(\displaystyle{ X_1=X-5, \ X_2=Y, \ X_3=2X-Y+7}\)

Wiem,że ta macierz ma wyglądać tak:
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} Var(X_1) & Cov(X_1,X_2) & Cov(X_1,X_3) \\ Cov(X_2,X_1) & Var(X_2) & Cov(X_2,X_3) \\ Cov(X_3,X_1) & Cov(X_3,X_2) & Var(X_3) \end{bmatrix}}\)
no i policzyłem to wszystko, np \(\displaystyle{ Var(X_1)=Var(X-5)=Var(X)=E(X^2)-(E(X))^2}\) tylko nie wiem, czy to już koniec, czy mam coś jeszcze z tym zrobić.
lukaszm89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 20 maja 2012, o 20:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 29 razy

Macierz kowariancji wektora

Post autor: lukaszm89 »

Pewnie chodzi o to, żebyś zapisał to za pomocą \(\displaystyle{ m_{(i,j)}}\), chociaż nie wiem, co to może wnieść
Kanodelo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1267
Rejestracja: 1 kwie 2011, o 11:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Malbork
Podziękował: 419 razy
Pomógł: 114 razy

Macierz kowariancji wektora

Post autor: Kanodelo »

Ale jak zapisać np \(\displaystyle{ E(X^2)-(E(X))^2}\) za pomocą \(\displaystyle{ m_{(i,j)}}\)?
\(\displaystyle{ E(X^2)}\) to będzie \(\displaystyle{ m_{(2,0)}}\) a \(\displaystyle{ (E(X))^2}\) to \(\displaystyle{ m_{(1,0)}^2}\)?
lukaszm89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 20 maja 2012, o 20:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 29 razy

Macierz kowariancji wektora

Post autor: lukaszm89 »

Tak...
ODPOWIEDZ