Prawdopodobieństwo - drzewko?

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
superkwasek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 19 maja 2012, o 13:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 24 razy

Prawdopodobieństwo - drzewko?

Post autor: superkwasek »

Cześć, mam problem z takim zadaniem:

Zadanie.16 Na egzaminie studenci odpowiadają i zaliczają po dwie osoby naraz. Egzaminator przerywa egzamin, jeżeli żaden ze studentów nie potrafi odpowiedzieć na pytanie. Aby zaliczyć egzamin, para studentów musi odpowiedzieć na trzy pytania. Jakie jest prawdopodobieństwo, że studenci X i Y zaliczą egzamin, jeśli pierwszy z nich opanował 70% materiału, a drugi 60%?

Rozumiem, że na pewno mam drzewko narysować i jako parametry przyjąć x - 0,7 odpowie 0,3 nie odpowie, x - 0,6 odpowie, 0,4 nie odpowie? Pozdrawiam.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Prawdopodobieństwo - drzewko?

Post autor: norwimaj »

Z zadania niestety nie wynika, jaką część materiału łącznie opanowali studenci. Jeśli obaj opanowali materiał z pierwszych wykładów, to łącznie opanowali \(\displaystyle{ 70\%}\) materiału. Jeśli natomiast się podzielili materiałem do opanowania, to mają opanowany cały materiał i zdadzą prawie na pewno. Moim zdaniem zadanie jest nierozwiązywalne ze względu na brak danych.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Prawdopodobieństwo - drzewko?

Post autor: piasek101 »

Wg mnie idzie ([edit] bo ,,autor" miał na myśli % pytań).

Można np wziąć cztery gałęzie (można też inaczej) :
- obaj odpowiedzą
- A odpowie, B nie
- A nie; B tak
- obaj nie.

Dalej analogicznie
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Prawdopodobieństwo - drzewko?

Post autor: norwimaj »

Po co aż tyle gałęzi? Można pierwsze trzy zlepić w jedną gałąź "któryś odpowie". Nadal jednak bez pomocy wróżki nie da się powiedzieć, jakie są prawdopodobieństwa tych gałęzi. Chyba że treść by była inna, na przykład "pierwszy z nich opanował losowe \(\displaystyle{ 70\%}\) materiału, a drugi niezależnie od pierwszego \(\displaystyle{ 60\%}\) materiału".
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Prawdopodobieństwo - drzewko?

Post autor: piasek101 »

piasek101 pisze:Można np wziąć cztery gałęzie (można też inaczej) :
superkwasek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 19 maja 2012, o 13:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 24 razy

Prawdopodobieństwo - drzewko?

Post autor: superkwasek »

Tzn to jest całe zadanie, skopiowałem tak jak jest w arkuszu. I to chyba chodzi o to tak jak piszesz:
"pierwszy z nich opanował losowe 70% materiału, a drugi niezależnie od pierwszego 60% materiału"

a czy jak bym zrobił to tak:
Prawdopodobieństwo, że nikt nie będzie znał odpowiedzi na pierwszy pytanie jest równe
\(\displaystyle{ 0,3 * 0,4=0,12}\)
3 pytania czyli:
\(\displaystyle{ 0,12 * 3 = 0,36}\)
takie jest prawdopodobieństwo, że nie zaliczą czyli \(\displaystyle{ 0,64}\), że zaliczą?
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Prawdopodobieństwo - drzewko?

Post autor: norwimaj »

superkwasek pisze: Prawdopodobieństwo, że nikt nie będzie znał odpowiedzi na pierwszy pytanie jest równe
\(\displaystyle{ 0,3 * 0,4=0,12}\)
Do tego miejsca jest dobrze. Dalej prawdopodobieństwo, że będą znali odpowiedź na pierwsze pytanie, jest równe \(\displaystyle{ 1-0{,}12}\). Prawdopodobieństwo, że będą znali odpowiedzi na trzy kolejne pytania, jest równe \(\displaystyle{ (1-0{,}12)^3}\). Zakładamy tu niezależność pytań, ale to założenie dobrze pasuje do życia. Poprzednie, moim zdaniem nie.
superkwasek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 19 maja 2012, o 13:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 24 razy

Prawdopodobieństwo - drzewko?

Post autor: superkwasek »

Czyli uważasz, że to jest dobrze, czy może jest jeszcze inny sposób?

Bo największy problem to źle ułożone zadanie? Wykładowca sam układa zadania ja po prostu je skopiowałem, dodam, że to były pierwsze zajęcia z prawdopodobieństwa co sugerowało by o prostocie zadania.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Prawdopodobieństwo - drzewko?

Post autor: norwimaj »

Myślę że odpowiedź \(\displaystyle{ (1-0{,}12)^3=0{,}681472}\) jest zgodna z zamysłem autora zadania. A źle sformułowane zadania w rachunku prawdopodobieństwa to rzecz częsta. Niektóre potrzebne założenia wynikają z "doświadczenia życiowego". Jednak tutaj moim zdaniem założenie nie jest oczywiste i powinno być w treści.
ODPOWIEDZ