rozdzielne podzbiory

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
v
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 13 gru 2004, o 20:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Głogow

rozdzielne podzbiory

Post autor: v »

Takie zadanie pojawiło się w testach wejściowych na AGH.

Z n-elementowego zbioru losujemy 2 dowolne podzbiory. Jakie jest prawdopodobieństwo, że wylosowane podzbiory będą rozłączne?

Doszedłem do sumy, jednak w odpowiedzi jest konkretna liczba:
P = (3/4)^n
Awatar użytkownika
Arek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1729
Rejestracja: 9 sie 2004, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 12 razy

rozdzielne podzbiory

Post autor: Arek »

Przeniosłem...

Hmmm.... dość podobny problem pojawił się w tym roku na OM, choć to jest prostsze... Może tak - jeżeli nikt nie poda jakiegoś krótkiego rozwiązania, to ja to się postaram jakoś wyjaśnić ok ?
Hydroksozbiory
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 11 gru 2004, o 23:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: daleko

rozdzielne podzbiory

Post autor: Hydroksozbiory »

no to może tak, z sumą rzeczywiście jest ciężko ale chyba da sie to zrobić inaczej, zakaładam , jeśli mam zb A taki że IAI=n to ilość sposobów na jaki mogę wybrac 2 rozłaczne podzbiory jest k, teraz dodajmy do zb A jeszcze jeden element, nowy zb nazwijmy A`, IA`I=n+1, i pytamy na ile sposobów można wybrac z niego dwa rozłaczne podzbiory, można powybierać to co mieliśmy dla zb A, można tez jeśi z A wybralismy np B i B`, wrzucić nowy dodany elenent to B lub B`, widac że mamy 3 razy więcej możliwości wyboru dwóch rozłącznych podzb. zb a~niż mieliśmy przy zb A czyli zdarzeń sprzyjających jest 3 razy więcej, a jak zmieni sie ilość zd elementarnych, proste, w przypadku zb A mamy 2^n*2^n, mozliwości, a dla zb A` mamy 2^(n+1) * 2^(n+1) czyli 4 razy wiecej, łatwo znaleźć warunki poczatkowe, i zad chyba zrobione,

btw, jak się rozpisze z sumy fajna tożsamośc wychodzi,

Arek a jakie było na OM?
v
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 13 gru 2004, o 20:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Głogow

rozdzielne podzbiory

Post autor: v »

Do rozwiązania już doszedłem, znowu ze wzoru na n-tą potęgę sumy (dzięki jeszcze raz).
Jakby kogoś to interesowało to będzie tak:
A = (n PO 0) * 2^n + (n PO 1) * 2^(n-1) + ... + (n PO (n - 1)) * 2^1 + (n PO n) * 2^0
A = Suma((n PO i) * 2^(n-i)) = (2 + 1)^n = 3^n

do każdego zbioru pierwszego wylosowanego dobieramy wszystkie możliwe inne podzbiory bez tych już wylosowanych.
BTW. jak zamiast tego równania wstawić obrazek ze sformatowanymi danymi? sam się wstawi?
Yavien
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 800
Rejestracja: 21 cze 2004, o 22:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: W-U

rozdzielne podzbiory

Post autor: Yavien »

BTW. jak zamiast tego równania wstawić obrazek ze sformatowanymi danymi? sam się wstawi?
v, popatrz na link do latexa w moim podpisie. Chyba o to chodzi?
Hydroksozbiory
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 11 gru 2004, o 23:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: daleko

rozdzielne podzbiory

Post autor: Hydroksozbiory »

a skąd jest ta równość:
Suma((n PO i) * 2^(n-i)) = (2 + 1)^n ??
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

rozdzielne podzbiory

Post autor: liu »

Z dwumianu Newtona:

(a+b)^n = (n PO 0)a^n + (n PO 1)a^{n-1}b^1 + ... + (n PO n-1)a*b^{n-1} + (n PO n)b^n

ODPOWIEDZ