Podaj wzor na gestosc zmiennej losowej

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
forlan_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 16 paź 2010, o 18:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Podaj wzor na gestosc zmiennej losowej

Post autor: forlan_s »

Witam,

Mam takie zadanie: Zmienna losowa X ma gestosc \(\displaystyle{ f(x)=\begin{cases} x^{-2} \ dla \ x>1\\0 \ wpp.\end{cases}}\)

Podac wzor na gestosc zmiennej losowej: \(\displaystyle{ Y=X^{2}-4X+4\\Z=\left| X-3\right|\\W=X^{2}-3X}\)

Wiem jak wyznaczyc dystrybuante kazdej z tych zmiennych ale potem z dystrybuanty nie umiem przejsc do gestosci danej zmiennej. A moze nie powinienem liczyc dystrybuanty?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Podaj wzor na gestosc zmiennej losowej

Post autor: janusz47 »

Skorzystaj ze wzoru na gęstość funkcji zmiennej losowej \(\displaystyle{ g(X)}\)
forlan_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 16 paź 2010, o 18:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Podaj wzor na gestosc zmiennej losowej

Post autor: forlan_s »

Czyli jaki wzor? Bo powiem szczerze w moim wykladzie nic nie widze niestety. Niektorzy rozniczkuja w dziwny jakis sposob, ale mnie to nie do konca pasuje i nie wiem czy dobrze robia.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Podaj wzor na gestosc zmiennej losowej

Post autor: norwimaj »

forlan_s pisze:Niektorzy rozniczkuja w dziwny jakis sposob,
Każdy różniczkuje tak jak lubi.
forlan_s pisze: ale mnie to nie do konca pasuje i nie wiem czy dobrze robia.
Nie napisałeś, co konkretnie Ci nie pasuje w ich rozwiązaniach, więc trudno mi ocenić, czy Twoje obawy są słuszne.

Sam bym to zadanie robił różniczkując dystrybuantę.
forlan_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 16 paź 2010, o 18:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Podaj wzor na gestosc zmiennej losowej

Post autor: forlan_s »

Ale chyba napisalem ze nie wiem jak zrozniczkowac dystrybuante... Dystrybuanta wychodzi w niektorych przedzialach jakos calka oznaczona zalezna od parametru. A ja nie wiem jak majac dystrybuante dana jako calke z gestosci przejsc do gestosci w danym pukncie. Moze nie potrzebnie tyle pytan. Czy ktos moze to poprostu rozwiazac? Wtedy zadam pytanie jezeli czegos nie zrozumiem
ODPOWIEDZ