Prawdopodobieństwo, wzór na część wspólną zdarzeń

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Bartek93klm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 4 sty 2011, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Władywostok
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Prawdopodobieństwo, wzór na część wspólną zdarzeń

Post autor: Bartek93klm »

Oblicz prawdopodobieństwo otrzymania dokładnie dwóch jedynek lub trzech szóstek w doświadczeniu losowym, polegającym na pięciokrotnym rzucie symetryczną sześcienną kostką do gry.

Zaintrygowało mnie to zadanie gdyż w środę mam maturę rozsz. z matmy i zauważyłem że ma ono chyba błędnę rozwiązanie na zadania.info:



Chodzi mi o to że oni próbując obliczyć na ile sposobów można rozmieścić np te dwie dwójki (mając 5 miejsc) korzystają z kombinacji, ale przecież nasza omega jest postaci 6^{5}, czyli dla niej taki sposób ułożenia np:

\(\displaystyle{ 1_{a} 3 4 5 1_{b}}\) a taki \(\displaystyle{ 1_{b} 3 4 5 1_{a}}\)

to dwa zupełnie inne zdarzenia? A korzystając z kombinacji właśnie tracimy to co jest sprzeczne z sposobem w aki obliczaliśmy omegę.!

Błagam żeby ktoś mi powiedział kto w końcu ma rację, z góry dziękuję
Ostatnio zmieniony 5 maja 2012, o 20:29 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie stosuj symboli matematycznych w nazwie tematu.
Jacek_Karwatka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 351
Rejestracja: 2 maja 2012, o 16:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 94 razy

Prawdopodobieństwo, wzór na część wspólną zdarzeń

Post autor: Jacek_Karwatka »

Bartek93klm pisze:
\(\displaystyle{ 1_{a} 3 4 5 1_{b}}\) a taki \(\displaystyle{ 1_{b} 3 4 5 1_{a}}\)
co oznaczają indeksy a, b
w obu przypadkach jest to ten sam ciąg opisujący wynik pewnej sekwencji rzutów
Bartek93klm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 4 sty 2011, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Władywostok
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Prawdopodobieństwo, wzór na część wspólną zdarzeń

Post autor: Bartek93klm »

thx ta chora dokładność kiedyś mnie zgubi (można zamknąć/usunąć)
ODPOWIEDZ