N+1 ponumerowanych urn

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Namarie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 5 lis 2008, o 21:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 5 razy

N+1 ponumerowanych urn

Post autor: Namarie »

Witam!
Mam problem z jednym zadaniem:
Mamy \(\displaystyle{ N + 1}\) ponumerowanych urn. Urna numer \(\displaystyle{ k}\) zawiera \(\displaystyle{ k}\) czerwonych kul i
\(\displaystyle{ N - k}\) białych \(\displaystyle{ (k = 0, 1, . . . ,N)}\). Wybrano przypadkowo jedną z urn i dokonano z niej dwóch przypadkowych ciągnięć (bez zwracania). Oblicz prawdopodobieństwo, że druga wylosowana kula jest czerwona pod warunkiem, że pierwsza kula też jest czerwona.

Policzyłam to sobie z prawdopodobieństwa warunkowego, wyszło mi, że wynosi ono \(\displaystyle{ \frac{2}{3}}\). Moja intuicja podpowiada mi, że to troszkę za dużo ale nie jestem pewna czy mam rację. Czy mógłby ktoś to sprawdzić?

Z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony 2 maja 2012, o 21:46 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Jacek_Karwatka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 351
Rejestracja: 2 maja 2012, o 16:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 94 razy

N+1 ponumerowanych urn

Post autor: Jacek_Karwatka »

Obliczenia są OK.
To tak zwany paradoks urn.
ikselll
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 21 lis 2011, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

N+1 ponumerowanych urn

Post autor: ikselll »

Podpowie ktoś jak to policzyć?

Wiem, że trzeba użyć warunkowego w postaci \(\displaystyle{ P(D_{czer} | P_{czer}) = \frac{P(D_{czer} \cap P_{czer})}{P(P_{czer})}}\)

Ale nie wiemy na którą urnę z N+1 trafimy, a w każdej z nich jest inne prawdopodobieństwo.
ODPOWIEDZ