wybieramy chłopców i dziewczyny

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

wybieramy chłopców i dziewczyny

Post autor: major37 »

Z grupy 8 chłopców i 4 dziewcząt wybrano losowo 5 osób. Jakie jest prawdopodobieństwo tego, że stosunek liczby dziewcząt do liczby chłopców w tek grupie uległ zwiększeniu ? Aktualny stosunek to oczywiście \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\). Aby uległ on zwiększeniu liczby chłopców nie może być dwa razy więcej. Więc pierwsza możliwość że wybierzemy 5 chłopców to zostaną sie nam 3 i cztery dziewczyny więc stosunek \(\displaystyle{ \frac{4}{3}}\) Druga możliwość że wybierzemy 4 chłopców i jedną dziewczynę więc stosunek to \(\displaystyle{ \frac{3}{4}}\). Nie możemy wybrać dwóch dziewczyn więc konie możliwości. Z omegą nie ma problemu. A pierwszy przypadek to \(\displaystyle{ {8 \choose 5}}\) czyli wybraliśmy pięć chłopców. Druga możliwość \(\displaystyle{ {8 \choose 4} \cdot {4 \choose 1}}\). Więc nasza moc zbioru to \(\displaystyle{ {8 \choose 5} + {8 \choose 4} \cdot {4 \choose 1}}\). Dobrze jest ? Chodzi mi tylko o moc zdarzenia sprzyjającego.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

wybieramy chłopców i dziewczyny

Post autor: piasek101 »

\(\displaystyle{ 0,6>0,5}\) moje nietrafione - niedokładnie przeczytałem treść.

Twoje ok.
major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

wybieramy chłopców i dziewczyny

Post autor: major37 »

Dzięki
ODPOWIEDZ