ile musi byc osób aby prawdopodobienstwo wynosił 1/2

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
emilcia121221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 15 paź 2011, o 19:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rokitno
Podziękował: 1 raz

ile musi byc osób aby prawdopodobienstwo wynosił 1/2

Post autor: emilcia121221 »

Ile musi być osób, aby prawdopodobieństwo wylosowania 2 osób urodzonych w tym samym dniu i roku było nie mniejsze niż 1/2 ?
Rozwiązałam to zadanie lecz nie wiem czy dobry mi wyszedł wynik.
Mi wyszły 4 osoby.

Jeśli komuś będzie wychodzić inny wynik to bardzo prosze o dokładne podanie rozwiązania całoego zadania.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

ile musi byc osób aby prawdopodobienstwo wynosił 1/2

Post autor: piasek101 »

emilcia121221 pisze:Ile musi być osób, aby prawdopodobieństwo wylosowania 2 osób urodzonych w tym samym dniu i roku było nie mniejsze niż 1/2 ?
Rozwiązałam to zadanie lecz nie wiem czy dobry mi wyszedł wynik.
Mi wyszły 4 osoby.
Zdecydowanie za mało.

Ale treść była raczej inna.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

ile musi byc osób aby prawdopodobienstwo wynosił 1/2

Post autor: norwimaj »

piasek101 pisze: Ale treść była raczej inna.
Moja propozycja:

Ile musi być osób, aby prawdopodobieństwo wystąpienia wśród nich \(\displaystyle{ 2}\) osób urodzonych w tym samym dniu w roku było nie mniejsze niż \(\displaystyle{ \frac12}\) ?
emilcia121221 pisze: Mi wyszły 4 osoby.
Mnie też wyszło że co najmniej \(\displaystyle{ 4}\). Założyłem że wszyscy rodzą się w pierwszych dziewięciu dniach roku, w każdym dniu z jednakowym prawdopodobieństwem i że poszczególne urodzenia są niezależne.

Jeśli komuś wyjdzie inaczej, to niech pamięta o dokładnym podaniu rozwiązania.
emilcia121221 pisze: Jeśli komuś będzie wychodzić inny wynik to bardzo prosze o dokładne podanie rozwiązania całoego zadania.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

ile musi byc osób aby prawdopodobienstwo wynosił 1/2

Post autor: mat_61 »

Taka treść (mówię o treści napisanej przez emilcia121221) nie ma większego sensu skoro nic nie wiadomo o tych osobach.
Założyłem że wszyscy rodzą się w pierwszych dziewięciu dniach roku
A skąd takie założenie?

Przy dowolnie sformułowanych założeniach można mieć w miarę dowolny wynik.

Ja np. uważam, że wystarczą dwie osoby. Założyłem, że wszyscy rodzą się 7 czerwca 1999 roku. Wówczas p-stwo, że wylosowane dwie osoby urodziły się w tym samym dniu i roku wynosi \(\displaystyle{ 1}\)
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

ile musi byc osób aby prawdopodobienstwo wynosił 1/2

Post autor: norwimaj »

mat_61 pisze: A skąd takie założenie?
Bo dzięki temu założeniu nie muszę pisać szczegółowego rozwiązania, bo odpowiedź się zgadza.
mat_61 pisze: wylosowania 2 osób
Ten fragment treści jest dziwny, bo skoro losujemy dwie osoby, to wynik jest niezależny od tego, ile jest wszystkich osób.
mat_61 pisze: (przy założeniu, że rok ma 365 dni i p-stwo urodzenia się każdej osoby w dowolnym dniu roku jest takie same)
Takie założenie umożliwia rozwiązanie zadania, ale trzeba pamiętać, że dla prawdziwego rozkładu liczba osób może wyjść nieco mniejsza. Sam jestem ciekaw, jak to naprawdę jest.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

ile musi byc osób aby prawdopodobienstwo wynosił 1/2

Post autor: mat_61 »

norwimaj pisze:
mat_61 pisze: A skąd takie założenie?
Bo dzięki temu założeniu nie muszę pisać szczegółowego rozwiązania, bo odpowiedź się zgadza.
Dziwny argument. Rozwiązanie zadania nie polega na dokładaniu do niego własnych założeń (dodatkowo sprzecznych nawet z mało dokładnym przybliżeniem rzeczywistości) w taki sposób aby uprościć rozwiązanie i uzyskać wynik zgodny z odpowiedzią.

A tak na marginesie to skąd jest treść tego zadania?
norwimaj pisze:
mat_61 pisze: wylosowania 2 osób
Ten fragment treści jest dziwny, bo skoro losujemy dwie osoby, to wynik jest niezależny od tego, ile jest wszystkich osób.
Tutaj nie rozumiem o co Ci chodzi.
norwimaj pisze:
mat_61 pisze: (przy założeniu, że rok ma 365 dni i p-stwo urodzenia się każdej osoby w dowolnym dniu roku jest takie same)
Takie założenie umożliwia rozwiązanie zadania, ale trzeba pamiętać, że dla prawdziwego rozkładu liczba osób może wyjść nieco mniejsza. Sam jestem ciekaw, jak to naprawdę jest.
1. Niestety nie umożliwia rozwiązania zadania o treści podanej w temacie.

2. Ten zacytowany powyżej fragment mojego postu odnosi się do treści sprzed jego korekty i dotyczy rozwiązania takiego zadania:

Ile musi być osób, aby prawdopodobieństwo wylosowania 2 osób urodzonych w tym samym dniu roku ...

a jest to treść istotnie różna od tej podanej na początku. Te dodatkowe założenia są konieczne, bo w innym przypadku musielibyśmy z danych statystycznych znać odsetek osób urodzonych w każdym z kolejnych dni roku a wątpię żeby zadanie z matematyki zakładało dodatkowe szukanie takich danych.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

ile musi byc osób aby prawdopodobienstwo wynosił 1/2

Post autor: norwimaj »

mat_61 pisze:Rozwiązanie zadania nie polega na dokładaniu do niego własnych założeń (dodatkowo sprzecznych nawet z mało dokładnym przybliżeniem rzeczywistości) w taki sposób aby uprościć rozwiązanie i uzyskać wynik zgodny z odpowiedzią.
Nie traktuj tamtego rozwiązania zbyt poważnie.
mat_61 pisze: Tutaj nie rozumiem o co Ci chodzi.
Chodzi o to, że oprócz oczywistej poprawki, trzeba jeszcze w treści zmienić "prawdopodobieństwo wylosowania 2 osób" na "prawdopodobieństwo wystąpienia 2 osób". Przynajmniej ja nie widzę wielkiego sensu w tym, jak to jest teraz napisane.
mat_61 pisze: Te dodatkowe założenia są konieczne, bo w innym przypadku musielibyśmy z danych statystycznych znać odsetek osób urodzonych w każdym z kolejnych dni roku a wątpię żeby zadanie z matematyki zakładało dodatkowe szukanie takich danych.
Sam fakt, że trzeba wymyślać dodatkowe założenia, sprawia, że nie jest to zadanie czysto matematyczne.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

ile musi byc osób aby prawdopodobienstwo wynosił 1/2

Post autor: mat_61 »

Krótko mówiąc trzeba zweryfikować samą treść zadnia tak aby było ono poprawne z matematycznego punktu widzenia (a to może zrobić tylko autorka posta).
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

ile musi byc osób aby prawdopodobienstwo wynosił 1/2

Post autor: piasek101 »

Od początku pisałem :
piasek101 pisze:Ale treść była raczej inna.
emilcia121221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 15 paź 2011, o 19:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rokitno
Podziękował: 1 raz

ile musi byc osób aby prawdopodobienstwo wynosił 1/2

Post autor: emilcia121221 »

mat_61 pisze:Krótko mówiąc trzeba zweryfikować samą treść zadnia tak aby było ono poprawne z matematycznego punktu widzenia (a to może zrobić tylko autorka posta).
To zadanie dostałam do rozwiązania przez nauczyciela w takiej treści jaką podałam.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

ile musi byc osób aby prawdopodobienstwo wynosił 1/2

Post autor: mat_61 »

No to muszę powiedzieć, że nauczyciel się nie popisał.
ODPOWIEDZ