Problem z rynku finansowego

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
raniel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 20 lis 2011, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krakw

Problem z rynku finansowego

Post autor: raniel »

Witam.
Jestem graczem rynku forex (jakby ktoś nie wiedział, to jest to rynek walutowy). Zajmuję się zarówno grą jak i obmyślaniem strategii inwestycyjnych. Obecnie pracuję nad pewną strategią opartą o rachunek prawdopodobieństwa mam tylko jeden problem otóż nie do końca wiem jak policzyć pewne prawdopodobieństwo. W celu lepszego zobrazowania problemu zamieszczam obrazek.

Chodzi o to, że cena jest na lini A i może się losowo poruszać o bardzo małe odległości zarówno do góry jak i na dół. Na przykład: cena jest początkowo na poziomie A i poruszyła się o 5 milimetrów w górę potem o 3 mm w dół, następnie o 8 milimetrów w górę, 10 mm w górę mam nadzieję że wiadomo o co chodzi te ruchy są losowe zarówno co do wielkości ruchu jak i kierunku. I teraz moje pytanie. Załóżmy, że "jesteśmy" na poziomie A - Jakie jest prawdopodobieństwo, że cena dotrze najpierw do punktu C a nie do punktu B jeśli odległość między poziomem A i poziomem C wynosi X, oraz odległość między poziomem A i poziomem B wynosi Y. Bardzo bym prosił o wytłumaczenie jak to policzyć i jeśli to nie kłopot - wzór.
miodzio1988

Problem z rynku finansowego

Post autor: miodzio1988 »

Wiemy z jakim pstwem idzie o milimetr w gore/dół?
raniel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 20 lis 2011, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krakw

Problem z rynku finansowego

Post autor: raniel »

0.5 w górę i tyle samo w dół.
miodzio1988

Problem z rynku finansowego

Post autor: miodzio1988 »

No to jednoznacznie tego nie wyznaczysz. Wez sobie np \(\displaystyle{ X=Y=2}\) i o 1 mm sie poruszamy z pstwem takim jakie powiedziałeś. Może wyjść taka sytuacja, że nigdy nie dojdziemy? Może, ale to nie problem jest. No tutaj pobawić się z niekonczonoscią troszke trzeba i nie wiem czy da to sensowne wnioski takie do wykorzystania w praktyce
raniel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 20 lis 2011, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krakw

Problem z rynku finansowego

Post autor: raniel »

Właśnie jeśli dysponujemy nieskończonym czasem i założymy, że ruch o milimetr odbywa się co sekundę to w pewnym momencie na pewno osiągniemy punkt C albo B. Jako przykład takiego rozumowania podam rzut monetą jak wiemy prawdopodobieństwo wypadnięcia orła= prawd. wyp. reszki=0.5. Jeśli mielibyśmy zdarzenie polegające na notowaniu dziesięciu rezultatów rzutu monetą i utworzylibyśmy 10 elementowy ciąg kolejnych rezultatów np. (O,R,R,0,0,0,0,0,0,0) to istnieje niezerowe prawdopodobieństwo a nawet stuprocentowe , że cały ten ciąg składałby się w którejś 10 elemetowej serii z 10 orłów lub dziesięciu reszek co by odpowiadało osiągnięciu poziomu C lub B.
Chodzi tutaj o nieskończoną ilość doświadzczeń.

Biorąc pod uwagę to co wyżej napisałem wydaje mi się, że żeby rozwiązać mój problem trzeba skorzystać ze wzoru Bernouliego tylko nie do końca wiem jak.
ODPOWIEDZ