Grupa dzieci

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
zielon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 5 kwie 2012, o 14:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Grupa dzieci

Post autor: zielon »

Z grupy dzieci wybieramy losowo dwoje. Prawdopodobieństwo wybrania co najmniej jednej dziewczynki jest równe \(\displaystyle{ \frac{14}{15}}\) a prawdopodobieństwo wybrania co najwyżej jednej dziewczynki jest równe \(\displaystyle{ \frac{8}{15}}\) . Wobec tego prawdopodobieństwo wybrania dwóch dziewczynek jest równe?
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

Grupa dzieci

Post autor: loitzl9006 »

Z tego, że prawdopodobieństwo wylosowania co najmniej jednej (czyli tak naprawdę jednej albo dwóch) dziewczynki wynosi \(\displaystyle{ \frac{14}{15}}\) wynika, że prawdopodobieństwo niewylosowania żadnej dziewczynki wynosi \(\displaystyle{ \frac{1}{15}}\).
Z tego, że prawdopodobieństwo wylosowania co najwyżej jednej (czyli tak naprawdę żadnej albo jednej) dziewczynki wynosi \(\displaystyle{ \frac{8}{15}}\) wynika, że prawdopodobieństwo wylosowania dokładnie jednej dziewczynki wynosi \(\displaystyle{ \frac{8}{15} - \frac{1}{15} = \frac{7}{15}}\). Odejmujemy po prostu przypadek, gdzie nie wylosujemy żadnej dziewczynki.
Korzystając z tego, że prawdopodobieństwo wylosowania żadnej, jednej albo dwóch dziewczynek (to są wszystkie przypadki, jakie mogą zajść) wynosi \(\displaystyle{ 1}\), wyliczysz szukane prawdopodobieństwo.
ODPOWIEDZ