ustawienie losowo w szereg

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
mcmcjj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 287
Rejestracja: 13 kwie 2009, o 11:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1 raz

ustawienie losowo w szereg

Post autor: mcmcjj »

Ustawiamy losowo 12 osób w szereg. Prawdopodobieństwo tego, iż dwie z nich stanęły obok siebie wynosi...

Rozwiązanie:

\(\displaystyle{ P(A)= \frac{2! \cdot 11!}{12!} = \frac{1}{6}}\)

Mam problem. Otóż nie rozumiem, dlaczego w liczniku będzie \(\displaystyle{ 2! \cdot 11!}\), a nie \(\displaystyle{ 2! \cdot 10!}\) (to drugie wydawało mi się logiczne, bo bierzemy 2 osoby i zostaje 10). Dlaczego 1 wersja jest poprawna ?
Awatar użytkownika
Hausa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 448
Rejestracja: 25 sty 2010, o 17:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Szastarka
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 50 razy

ustawienie losowo w szereg

Post autor: Hausa »

Ale te dwie osoby nie stoją na konkretnym miejscu, tylko mogą się przemieszczać i mogą stać w 11 miejscach.
Albo mając ciąg w którym jest 12 elementów i dwa z nich stoją obok siebie, możesz je ze sobą połączyć, wtedy otrzymasz tak jakby 11-elementowy ciąg.
mcmcjj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 287
Rejestracja: 13 kwie 2009, o 11:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1 raz

ustawienie losowo w szereg

Post autor: mcmcjj »

Racja. Dzięki, teraz rozumiem. A jak byłoby w przypadku koła ? Tzn. ta sama treść, ale ustawiamy nie w szeregu, a w kole. Wtedy prawdopodobieństwo byłoby chyba nieco większe, bo "zwijamy szereg w okrąg" i dochodzi jedno ustawienie obok siebie więcej (w przypadku szeregu jedna osoba stoi na jednym końcu, druga na drugim, po "zwinięciu" te osoby będą stały obok siebie). Tylko nie wiem jak to zapisać...-- 31 mar 2012, o 20:28 --Już doszedłem do tego, jak by było z kołem, omega będzie mniejsza o jeden (czyli \(\displaystyle{ 11!}\))po prostu, co jest w sumie logiczne w związku z tym dojściem jednego ustawienia obok siebie więcej.
ODPOWIEDZ