2 podobne zadanka na wartość oczekiwaną

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Kanodelo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1267
Rejestracja: 1 kwie 2011, o 11:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Malbork
Podziękował: 419 razy
Pomógł: 114 razy

2 podobne zadanka na wartość oczekiwaną

Post autor: Kanodelo »

1. Czas trwania rozmowy telefonicznej jest zmienną losową o rozkładzie wykładniczym i wynosi średnio 15 minut. Oblicz prawdopodobieństwo,że rozmowa zakończy sie przed upływem 12 minut.
2. Prawdopodonienstwo wykrycia awarii w czasie T nie większym niż t jest określone wzorem \(\displaystyle{ p(t)=1-e ^{-\lambda t}}\) gdzie \(\displaystyle{ \lambda>0}\) jest stałą.Oblicz wartość oczekiwaną czasu T potrzebnego na wykrycie awarii.
Szczerze mówiąc to pierwsze nie wiem nawet jak zacząć, a w drugim policzyłem całkę i wyszła mi \(\displaystyle{ \infty}\). Może ktoś ma pomysł jak to zrobić...
szw1710

2 podobne zadanka na wartość oczekiwaną

Post autor: szw1710 »

1. \(\displaystyle{ P(X\le 12)}\) czyli dystrybuanta.

2. Masz tu więc dystrybuantę. Wynika to z opisu słownego. Więc musisz wyznaczyć z niej gęstość i policzyć EX.

Zapewne policzyłeś całkę z \(\displaystyle{ p(t)}\) i ona musi być rozbieżna, jako że \(\displaystyle{ p(t)\to 1}\) w nieskończoności

Będę późnym wieczorem, więc jeśli ktoś ma ochotę na dalszą pomoc Koledze Kanodelo, to zapraszam. Warto, gdyż nie jest on osobą szukającą gotowców.
Kanodelo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1267
Rejestracja: 1 kwie 2011, o 11:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Malbork
Podziękował: 419 razy
Pomógł: 114 razy

2 podobne zadanka na wartość oczekiwaną

Post autor: Kanodelo »

Jak by ktoś niewiedział jak to zrobić, to wrzucam
1. Mamy rozkład wykładniczy, gdzie \(\displaystyle{ E(X)= \frac{1}{\lambda}}\) Wiadomo że \(\displaystyle{ E(X)=15}\), czyli \(\displaystyle{ \lambda=15}\). Mamy obliczyć \(\displaystyle{ F(12)}\), czyli
\(\displaystyle{ P(X<12)=\int_{-\infty}^0 0 \mbox{d}x +\int_0^{12} \frac{1}{15}e ^{-\frac{1}{15}x} \mbox{d}x =1-e^{0,8}}\)

2. Mamy dane \(\displaystyle{ F(t)= \begin{cases} 1-e^{-\lambda t} \ dla \ t\ge 0 \\ 0 \ dla \ t<0 \end{cases}}\)
czyli \(\displaystyle{ f(t)= \begin{cases} \lambda e^{-\lambda t} \ dla \ t\ge 0 \\ 0 \ dla \ t<0 \end{cases}}\)
widać, że to rozkład wykładniczy z parametrem \(\displaystyle{ \lambda}\), czyli \(\displaystyle{ E(X)= \frac{1}{\lambda}}\)
można też policzyć całke \(\displaystyle{ E(t)=\int_{-\infty}^0 0 \mbox{d}t +\int_0^\infty te^{-\lambda t} \mbox{d}t}\) i wyjdzie to samo
szw1710

2 podobne zadanka na wartość oczekiwaną

Post autor: szw1710 »

No to chyba \(\displaystyle{ \lambda=\frac{1}{15}}\). Prawdopodobieństwo \(\displaystyle{ 1-e^{-0.8}.}\)
Kanodelo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1267
Rejestracja: 1 kwie 2011, o 11:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Malbork
Podziękował: 419 razy
Pomógł: 114 razy

2 podobne zadanka na wartość oczekiwaną

Post autor: Kanodelo »

Zgadza się... Wczoraj źle przepisałem,a już nie mam możliwości edycji.
ODPOWIEDZ