Urodziny - oblicz prawdopodobieństwo

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
pitergg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 191
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 16:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 76 razy

Urodziny - oblicz prawdopodobieństwo

Post autor: pitergg »

Mam problem z zadaniem.
Oblicz prawdopodobieństwo,że w czteroosobowej rodzinie wszyscy urodzili się w innym miesiącu w pierwszej połowie roku.
Jak obliczyć omegę i to zdarzenie?
To będzie \(\displaystyle{ \Omega=12^4}\) czy \(\displaystyle{ \Omega=4^{12}}\), bo nigdy nie wiem
A z kolei to zdarzenie:
A - wszyscy urodzili się w innym miesiącu.
To kombinacją czy wariacją? Niby w odpowiedzi jest napisane, że wariacją, ale kompletnie nie wiem dlaczego to ma jakieś znaczenie, kto w jakim miesiącu.
mattrym
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 15 mar 2012, o 19:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 9 razy

Urodziny - oblicz prawdopodobieństwo

Post autor: mattrym »

Wzór na wariacje z powtórzeniami: \(\displaystyle{ V_{n}^{k} = n^{k}}\), gdzie k to liczba wyrazów, a n to liczba elementów zbioru. Zatem to będzie \(\displaystyle{ 12^{4}}\).
Jak już obliczyłeś przestrzeń (czyli \(\displaystyle{ \Omega}\)) w wariacjach, to należy się tego trzymać. Kilka wariacji może spełniać te same warunki co jedna kombinacja, więc gdybyś to zrobił z kombinacji, wyszedłby ci zły wynik.
pitergg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 191
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 16:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 76 razy

Urodziny - oblicz prawdopodobieństwo

Post autor: pitergg »

No tak, wzory znam, tylko moje pytanie było dlaczego właśnie tak, a nie kombinacją i dlaczego \(\displaystyle{ \Omega=12^4}\), a nie \(\displaystyle{ \Omega=4^{12}}\)?
Awatar użytkownika
Huub900
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 27 mar 2012, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5 razy

Urodziny - oblicz prawdopodobieństwo

Post autor: Huub900 »

Pierwsza osoba: 12 możliwości (jeden z dwunastu miesięcy), druga (niezależnie): 12 możliwości. Trzecia i czwarta tak samo. Stąd:

\(\displaystyle{ |\Omega|=12\cdot 12\cdot 12\cdot 12}\)


Teraz zdarzenie A: pierwsza osoba: 6 możliwości, druga: 5 możliwości (nie może urodzić się w tym samym miesiącu co pierwsza), trzecia: 4 i czwarta: 3. Czyli:

\(\displaystyle{ |A|=6\cdot 5\cdot 4\cdot 3}\)
ODPOWIEDZ