Przeprowadzono badanie

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
marrgosia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 14 mar 2012, o 12:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Przeprowadzono badanie

Post autor: marrgosia »

z którego wynika, że cza trwania zakupów w pewnym centrum handlowym ma rozkład normalny z wartością oczekiwana równą 1,4 godziny i odchyleniem standardowym 0,7 godziny. Jaki jest minimalny czas trwania zakupów 20% klientów?

Proszę o pomoc.
szw1710

Przeprowadzono badanie

Post autor: szw1710 »

Jakich 20% klientów? Pytanie jest źle zadane. Sformułuj zadanie precyzyjniej. I spójrz na mój wykład w Kompendium. 291136.htm
marrgosia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 14 mar 2012, o 12:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Przeprowadzono badanie

Post autor: marrgosia »

Treść zadania jest dosłownie przepisana. Nie wiem jak moge zadać pytanie precyzyjniej...
szw1710

Przeprowadzono badanie

Post autor: szw1710 »

Skąd przepisałaś? Muszę się domyślić, o co chodzi. Mam pewien pomysł, ale podaj źródło, książkę, chyba że zadanie podyktowano za zajęciach. Przepisałaś od koleżanki czy słuchałaś tego co dyktuje wykładowca? Detektyw ze mnie Ale muszę wiedzieć, żeby Ci dobrze pomóc.
marrgosia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 14 mar 2012, o 12:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Przeprowadzono badanie

Post autor: marrgosia »

szw1710 pisze:Skąd przepisałaś? Muszę się domyślić, o co chodzi. Mam pewien pomysł, ale podaj źródło, książkę, chyba że zadanie podyktowano za zajęciach. Przepisałaś od koleżanki czy słuchałaś tego co dyktuje wykładowca? Detektyw ze mnie Ale muszę wiedzieć, żeby Ci dobrze pomóc.
Zadanie przepisałam z zestawu zadań, które dał nam wykładowca.

Mam jeszcze jedno zadanie tego typu:
Masa sliw pewnej odmiany ma rozkład normalny N (50g; 16g).
1) Obliczyć prawdopodobieństwo, że śliwka tego gatunku:
a) ma masę niższą niż 59g
b) ma wagę z przedziału (45, 60) gramów
2) Jaką maksymalna wagę ma 60% śliw tego gatunku?
3) Jaką minimalną wagę ma 40% śliw tego gatunku?

Będę wdzieczna za pomoc
szw1710

Przeprowadzono badanie

Post autor: szw1710 »

Drugie zadanko jest analogiczne zwłaszcza w podpunktach b 2, 3. Podpunkt a) - mówi o tym mój wspomniany wykład, więc nie będę odpowiadał. Zjem obiad i napiszę co myślę o pierwszym zadaniu.
marrgosia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 14 mar 2012, o 12:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Przeprowadzono badanie

Post autor: marrgosia »

szw1710 pisze:Drugie zadanko jest analogiczne zwłaszcza w podpunktach b 2, 3. Podpunkt a) - mówi o tym mój wspomniany wykład, więc nie będę odpowiadał. Zjem obiad i napiszę co myślę o pierwszym zadaniu.
Właśnie w drugim zadaniu też nie wiem jak z tymi procentami będzie. Czekam na odpowiedż

Dodam jeszcze, że mam podane odpowiedzi. W pierwszym zadaniu wynik to 2 godziny. Ale ja oczywiście muszę przedstawić obliczenia
szw1710

Przeprowadzono badanie

Post autor: szw1710 »

Jaki jest minimalny czas trwania zakupów 20% klientów?
Chodzi więc o centyl 80-ty, tj. taki czas, że co najmniej 80% klientów robi zakupy w czasie nie dłuższym i co najmniej 20% klientów w czasie nie krótszym. Centyl 80-ty znajdujemy w oparciu o dystrybuantę \(\displaystyle{ \Phi}\) rozkładu \(\displaystyle{ N(0,1).}\) Nazwijmy go \(\displaystyle{ k_{80}.}\) Jest to taki punkt, w którym dystrybuanta naszej zmiennej losowej o rozkładzie \(\displaystyle{ N(1.4,0.7)}\) (ozn. tę dystrybuantę przez \(\displaystyle{ F}\)) przyjmie wartość \(\displaystyle{ 0.80.}\) Dokonujemy standaryzacji zmiennej losowej i już. Metodę standaryzacji wyjaśniłem w moim wykładzie. Przypomnę, że jeśli zmienna losowa \(\displaystyle{ X}\) ma rozkład normalny \(\displaystyle{ N(m,\sigma),}\) to zmienna standaryzowana \(\displaystyle{ U=\frac{X-m}{\sigma}}\) ma rozkład \(\displaystyle{ N(0,1).}\)

\(\displaystyle{ F(k_{80})=0.8\iff \Phi\left(\frac{k_{80}-1.4}{0.7}\right)=0.8}\)

Teraz z tablicy rozkładu \(\displaystyle{ N(0,1)}\) odczytujemy \(\displaystyle{ \Phi(0.84)=0.8,}\) a więc

\(\displaystyle{ \frac{k_{80}-1.4}{0.7}=0.84.}\) Stąd obliczamy

\(\displaystyle{ k_{80}=0.7\cdot 0.084+1.4=1.988}\) godziny.

i jest to minimalny czas, w którym zakupy robi co najmniej 20% klientów.

W zadaniach b) 2,3 w obu przypadkach chodzi o centyl 60-ty, tj. \(\displaystyle{ k_{60}.}\) Oblicz go wzorując się na tym, co napisałem. Odp. \(\displaystyle{ k_{60}=54\,\text{g}}\)
Ostatnio zmieniony 14 mar 2012, o 13:21 przez szw1710, łącznie zmieniany 1 raz.
marrgosia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 14 mar 2012, o 12:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Przeprowadzono badanie

Post autor: marrgosia »

Dziękuję bardzo za pomoc Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 14 mar 2012, o 13:47 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie musisz cytować całego posta, żeby podziękować.
szw1710

Przeprowadzono badanie

Post autor: szw1710 »

W tym drugim bloku zadań w zadaniu 1 odpowiedź to 0.7131 (odpowiedź z Excela =rozkład.normalny.s(9/16)). Z tablic \(\displaystyle{ 0.7123=\Phi(0.56).}\)
marrgosia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 14 mar 2012, o 12:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Przeprowadzono badanie

Post autor: marrgosia »

szw1710 pisze:W tym drugim bloku zadań w zadaniu 1 odpowiedź to 0.7131 (odpowiedź z Excela =rozkład.normalny.s(9/16)). Z tablic \(\displaystyle{ 0.7123=\Phi(0.56).}\)
Tak, to już policzyłam, w podpunkcie b) \(\displaystyle{ P (45<X<60)}\), podana jest odpowiedź \(\displaystyle{ 0,3541}\). Z moich obliczeń wychodzi \(\displaystyle{ 0,3574}\).
Ostatnio zmieniony 14 mar 2012, o 13:48 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
szw1710

Przeprowadzono badanie

Post autor: szw1710 »

\(\displaystyle{ \Phi\left(\frac{10}{16}\right)-\Phi\left(-\frac{5}{16}\right)=\Phi\left(\frac{10}{16}\right)-1+\Phi\left(\frac{5}{16}\right)=0.356684189}\) (Excel)
ODPOWIEDZ