Rozkład dwupunktowy a dwumianowy

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Lukasz198820
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 22 lut 2012, o 18:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chrzanów
Podziękował: 1 raz

Rozkład dwupunktowy a dwumianowy

Post autor: Lukasz198820 »

Witam mam takie pytanie jak powyżej czym rózni sie jeden rozkład od drugiego.Mam także takie zadania i kompletnie nie wiem jak je rozwiązać.
1.DWUPUNKTOWY.
W 30 osobowej grupie studentów przeprowadzono egzamin i otrzymano następ[ujące oceny.
6 ocen-2.0
9 ocen-3.0
3.oceny-3,5
6 ocen -4.0
3 oceny 4,5
3 oceny -5.0

Doświadczenie polega na losowym wyborze jednej osoby z tych 30.Podczas którego wylosowana osoba otrzymała ocenę bardzo dobrą, natomiast porażka są pozostałe wyniki.
Oblicz wartość oczekiwaną, wariację i odchylenie standardowe.


2.ROZKŁAD DWUMIANOWY.
Wykonano eksperyment polegający na 5 krotnym rzucie monetą. X -To zmienna odpowiedzialna za liczbę wyrzuconych orłów.Mozę ona przybierać wartości 0,1,2,3,4,5,.Znajdz rozkłąd zmiennej losowej, jej dystrybuante, narysuj jej wykres i oblicz wartość oczekiwaną i wariancje.





Jak rozwiązać te dwa zadania??????
Ostatnio zmieniony 22 lut 2012, o 21:34 przez miki999, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie używaj Caps Locka.
bogusia2012
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 18 lut 2012, o 22:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 1 raz

Rozkład dwupunktowy a dwumianowy

Post autor: bogusia2012 »

Rozkład dwumianowy nazwany jest inaczej rozkładem Bernoulliego i jest to ciąg niezależnych powtórzeń tego samego doświadczenia w którym są możliwe tylko 2 wyniki. Jednym z wyników nazywamy sukcesem (i jego prawdopodobieństwo oznaczmy przez p), a drugi nazywamy porażką ( z prawdopodobieństwem q = 1 - p). Przykładem jest np. rzut monetą.

Rozkład Bernoulliego jest przykładem rozkładu dwupunktowego.
Rozkład dwupunktowy – rozkład dyskretny prawdopodobieństwa w którym zmienna losowa przyjmuje tylko dwie różne wartości.
Czyli jest to bardzo podbne do rozkładu Bernoulliego.
Różnica polega na tym, że dla schematu Bernoulliego rozkład musi być rezultatem doświadczenia. A dla dwupunktoego nie musi.
pozdrawiam serdecznie -- 22 lut 2012, o 21:32 --wejdź sobie na wikipedię pod hasło "rozkład dwupunktówy"
na prawej części jest tabelka ze wzorami do obliczenia watrości oczekiwanej i wariancji
Lukasz198820
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 22 lut 2012, o 18:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chrzanów
Podziękował: 1 raz

Rozkład dwupunktowy a dwumianowy

Post autor: Lukasz198820 »

Ok dziękuje bardzo.
Pozostaje mi tylko jedno pytanie.Jak zacząć rozwiązywać to zadanie.
Chodzi mi o to jak narysować tabelkę, bo z tego co pamiętam w tego typu zadaniach miała ona być rysowana.
Druga sprawa.
Jeśli mam takie zadanie to liczę p-stwo tylko dla jednego doświadczenia, a nie dla wszystkich.Mam racje???
ODPOWIEDZ