Porównanie EX, VarX i min(X,Y)

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
emperor2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 12 lis 2008, o 15:22
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 36 razy

Porównanie EX, VarX i min(X,Y)

Post autor: emperor2 »

Witam, mam takie 2 przykłady:
  • \(\displaystyle{ Var(min(X,Y))...min(VarX, VarY)}\)
  • \(\displaystyle{ E(min(X,Y))...min(EX, EY)}\)
gdzie w miejsce kropek należy wstawić odpowiednią nierówność/równość lub powiedzieć, że nierówność nie zachodzi.

Mam pomysł, ale chciałbym, żeby ktoś go zweryfikował.

Rozumiem, że \(\displaystyle{ min(X,Y)}\) to nowa zmienna losowa, która dla każdego zdarzenia elementarnego \(\displaystyle{ \omega}\) przyjmuje wartość równą minimum z \(\displaystyle{ X(\omega)}\) i \(\displaystyle{ Y(\omega)}\).

Wobec tego załóżmy, że \(\displaystyle{ \Omega = \left\{ \omega_1, \omega_2 \right\}}\) oraz \(\displaystyle{ P(\omega_1) = P(\omega_2) = \frac{1}{2}}\).

Wtedy mam takie kontrprzykłady dla równości:

1.
\(\displaystyle{ X(\omega_1) = 0}\)
\(\displaystyle{ X(\omega_2) = 300}\)

\(\displaystyle{ Y(\omega_1) = 401}\)
\(\displaystyle{ Y(\omega_2) = 402}\)

\(\displaystyle{ Var(min(X,Y)) = VarX = 150^{2}}\)
\(\displaystyle{ min(VarX,VarY)) = VarY = 0.5^{2}}\)

i mamy: \(\displaystyle{ Var(min(X,Y)) \geq min(VarX, VarY)}\), ponieważ równość zachodzi dla \(\displaystyle{ X = Y}\), a z konstrukcji przykładu wynika, że nierówności w drugą stronę nie da się otrzymać.

2.
Podobnie:
\(\displaystyle{ X(\omega_1) = 1}\)
\(\displaystyle{ X(\omega_2) = 0}\)

\(\displaystyle{ Y(\omega_1) = 0}\)
\(\displaystyle{ Y(\omega_2) = 1}\)

\(\displaystyle{ E(min(X,Y)) = 0}\)
\(\displaystyle{ min(EX,EY)) = \frac{1}{2}}\)

i mamy: \(\displaystyle{ E(min(X,Y)) \leq min(EX, EY)}\), ponieważ równość zachodzi dla \(\displaystyle{ X = Y}\), a z konstrukcji przykładu wynika, że nierówności w drugą stronę nie da się otrzymać.

Czy dobrze to rozumiem?
ODPOWIEDZ