prawdopodobienstwo warunkowe

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
xfort
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 8 lut 2009, o 13:13
Płeć: Mężczyzna

prawdopodobienstwo warunkowe

Post autor: xfort »

Witam,
proszę o pomoc z rozwiązaniem pozornie prostego zadania:
W urnie znajduje się N białych i M czarnych kul. Jedna kula o znienznanym kolorze została z urny usunięta. Wylosowano z urny 2 kule (po utrąceniu jednej kuli o nieznanym kolorze) i stwierdzono, że wylosowane 2 kule są kulami białymi. Jakie jest prawdopodobieństwo, że utracona kula była także kulą białą.
Oczywiście wszystkie losowania są bez zwracania.

zakładając:
P(A) - prawdopodobieństwo usunięcia pierwszej białej kuli
P(B) - prawdopodobieństwo usunięcia usunięcie 2 kolejnych białych kul

Wydaje mi się ze P(A) jest niezależne, więc prawdopodobieństwo wynosi \(\displaystyle{ \frac{N}{N+M}}\) i to dla mnie jest odpowiedź na zadanie.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

prawdopodobienstwo warunkowe

Post autor: norwimaj »

\(\displaystyle{ P(A)}\) rzeczywiście jest równe \(\displaystyle{ \frac{N}{N+M}}\), ale w zadaniu chodzi o policzenie prawdopodobieństwa warunkowego \(\displaystyle{ P(A|B)}\).
xfort
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 8 lut 2009, o 13:13
Płeć: Mężczyzna

prawdopodobienstwo warunkowe

Post autor: xfort »

"Jakie jest prawdopodobieństwo, że utracona kula była także kulą białą." nie mogę zrozumieć dlaczego odpowiedzią na to pytanie jest wyliczenie prawdopodobieństwa warunkowego...
Pierwsze losowanie zachodzi bez spełnienia żadnych warunków, dopiero kolejne prawdopodobieństwa zależą od wyniku pierwszego losowania. A dla mnie pytanie dotyczy tego pierwszego losowania...
ODPOWIEDZ