Zmienne dwuwymiarowe - odchylenie standardowe

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Dominek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 3 gru 2010, o 06:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 1 raz

Zmienne dwuwymiarowe - odchylenie standardowe

Post autor: Dominek »

Witam,

Mam 2 zadania i złapała mnie pomroczność jasna. Nie wiem, w którym miejscu robie błąd.
Treść zadań.

1. Producent obuwia w ciągu miesiąca otrzymuje średnio 5 reklamacji do obuwia damskiego i 3 do męskiego z odchyleniami standardowymi odpowiednio 2 i 1. Współczynnik korelacji miedzy liczbami reklamacji wynosi 0,6. Koszty naprawy dla obu rodzajów butów wynoszą odpowiednio 250 i 200. Obliczyć wartość oczekiwaną i odchylenie standardowe łącznych kosztów.

Wart oczekiwana \(\displaystyle{ \approx}\) 401,24 (wynik w "odpowiedziach")

2.Pewna firma sprzedaje średnio towar za 30tyś zł z odchyleniem standardowym 3 tyś zł podczas gdy koszty wynoszą 20 tyś zł z odchyleniem standardowym 4 tyś. Współczynnik korelacji między tymi wartościami wynosi0,75. Obliczyć wartość oczekiwaną i odchylenie standardowe zysku firmy.


Wart oczekiwana \(\displaystyle{ \approx}\) 2,65 (wynik w "odpowiedziach")

Mam wzór:

\(\displaystyle{ Var\left( aX+bY+c\right) = a ^{2}Var(X)+b ^{2} Var(Y) + 2abCov(X,Y)}\)
Więc wartość oczekiwana będzie pierwiastkiem z wyniku powyższego wyrażenia

Tylko, że po podstawieniu do wzoru wychodzą jakieś kosmiczne wyniki. Mógłby mi ktoś, proszę, wyjaśnić jak to policzyć poprawnie?

Wielkie dzięki za wszelką pomoc
ODPOWIEDZ