Losowanie kul z urny

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
artistkid
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 sty 2012, o 22:39
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Biała Podlaska

Losowanie kul z urny

Post autor: artistkid »

siema. jestem nowy. potrzebuję pomocy.
zadanie:
w urnie są 2 kule zielone i 5 kul białych. losujemy bez zwracania 3 kule. zmienna losowa \(\displaystyle{ X}\) liczy ile jest kul zielonych wsród wylosowanych. wyznaczyc rozkład zmiennej losowej \(\displaystyle{ X}\) oraz jej dystrybuantę. obliczyć wartość oczekiwaną.
i wychodzi mi coś takiego:

\(\displaystyle{ p(x=2) = \frac{1}{7} \\
p(x=1) = \frac{4}{7} \\
p(x=0) = \frac{2}{7}}\)


z tego robię rozkład zmiennej losowej.

wartość oczekiwana \(\displaystyle{ =\frac{6}{7}}\)

no i dystrybuanta. na zajęciach robiliśmy tylko zadnia w ktorych losowaliśmy kule te, których jest więcej. tzn w tym przypadku 3 z 5. i wtedy dystrybuanta nie robiła mi problemu bo wzorowałem sie na innej i było dobrze. a teraz mam problem. czy mógłby ktoś zrobić dystybuantę i wytłumaczyc mniej wiecej?
\(\displaystyle{ Fx(z) = P(x < z) , z\in\mathbb R}\)
pewnie ten wzór wszystko tłumaczy ale go nie rozumiem w tym przypadku.
z góry wielkie dzięki. zależy mi na tym zadaniu. gdyby ktoź zrobił całe byłoby superowo. dzięki jeszcze raz. pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 3 sty 2012, o 23:12 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Częściowy brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex]. Nie używaj Caps Locka.
nikasek11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 93
Rejestracja: 29 sie 2008, o 20:31
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 8 razy

Losowanie kul z urny

Post autor: nikasek11 »

\(\displaystyle{ F(t)=left egin{cases} 0 dla t in (-infty,0) \ frac{2}{7} dla t in [0,1) \ frac{6}{7} dla t in [1,2) \ 1 dla t in [2,infty) end{cases}}\)

Po prostu dodajesz
artistkid
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 sty 2012, o 22:39
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Biała Podlaska

Losowanie kul z urny

Post autor: artistkid »

dzieki wielkie
dzieki dzieki
bede się zgłaszał bo musze się wiele nauczyc z matmematyki i statystyki, i przyznam ze rozwija to wyobraznie bardzo- chcac niechcac ;d
ODPOWIEDZ