prawdopodobieństwo wylosowania asów

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
rok2011
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 15 gru 2011, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Legnica
Podziękował: 2 razy

prawdopodobieństwo wylosowania asów

Post autor: rok2011 »

Z talii 8 kart mamy 4 asy i 4 króle, wybieramy losowo 2 karty, jakie jest prawdopodobieństwo, że:
1. wybrano 2 asy, jeśli wybrano co najmniej 1 asa
2. wybrano dwa asy, jeśli wiadomo, że wśród kart jest as pik.

kompletnie nie rozumiem o co mnie pytają
wiem tylko tyle ze szansa trafienia asa w pierwszym losowaniu jest 1/2 a w drugim gdy już wyskomlaliśmy jednego asa to szansa wylosowania 2 to 3/7
nie wiem co dalej
jamboree
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 3 maja 2010, o 14:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PT
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

prawdopodobieństwo wylosowania asów

Post autor: jamboree »

1. Skoro losujemy 1 kartę z pozostałych 7, za \(\displaystyle{ |\Omega|}\) oznaczmy kombinację \(\displaystyle{ C_{7}^{1}= 7}\)
w przypadku 1:
zdarzenie \(\displaystyle{ |A|=C_{3}^{1}}\) (wybieramy 1 asa z pozostałych 3), jako że 1 as już jest pewny, prawdopodobieństwo jego wylosowania można pominąć
więc \(\displaystyle{ P(A)= \frac{3}{7}}\)

W przypadku 2 ten as pik nie ma najmniejszego znaczenia:
\(\displaystyle{ P(A)= \frac{C_{4}^{2}}{C_{8}^{2}} = \frac{6}{28} = \frac{3}{14}}\)

Wydaje mi się, że rozwiązania powinny tak właśnie wyglądać.
Jeśli chodzi o podpunkt nr 2, asa pik zaliczyłem do zbioru wszystkich 8 kart jako 1 z asów, jesteś pewny, że zadanie przepisałeś dobrze?
rok2011
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 15 gru 2011, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Legnica
Podziękował: 2 razy

prawdopodobieństwo wylosowania asów

Post autor: rok2011 »

przepisałem dobrze to jest zadanie z zbioru zadań który jest w moim posiadaniu . Mam nawet z tyłu odpowiedzi i wynoszą one 1. \(\displaystyle{ P(A)= \frac{3}{11}}\) 2. \(\displaystyle{ P(A)= \frac{3}{7}}\) ogólnie mam wrażenie ze jest sporo błędów w tych podanych wynikach i jest to straszne bo niby mogę sprawdzić czy coś zrobiłem dobrze a jednak wiele wyników się nie zgadza
ODPOWIEDZ