Cieciwy w kole.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
lenkaja
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 383
Rejestracja: 10 mar 2009, o 22:56
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 7 razy

Cieciwy w kole.

Post autor: lenkaja »

W kole o promieniu R poprowadzono cięciwy równoległe do danego kierunku. Znajdź
prawdopodobieństwo, że długość losowo wybranej cięciwy jest niewiększa od R, jeśli za jednakowo możliwe przyjmiemy wszystkie położenia punktów przecięcia cięciwy ze średnicą prostopadłą do danego kierunku.
mostostalek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1384
Rejestracja: 26 lis 2006, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 268 razy

Cieciwy w kole.

Post autor: mostostalek »

problem polega na tym, żeby obliczyć na jakie części dowolna cięciwa o długości R dzieli średnicę koła do niej prostopadłą..
Zauważ teraz, że cięciwa długości R wraz z promieniami tworzy trójkąt równoboczny. Wysokość tego trójkąta należy do średnicy prostopadłej do cięciwy. Wysokość ma długość \(\displaystyle{ \frac{R\sqrt{3}}{2}}\).

Zatem odcinek od cięciwy do okręgu, pokrywający się z średnicą prostopadłą do cięciwy ma długość \(\displaystyle{ R-\frac{R\sqrt{3}}{2}=\frac{R(2-\sqrt{3})}{2}}\). Średnica ta jest z dwóch stron ograniczona cięciwami długości R, a łączna długość odcinków od cięciw do okręgu wynosi: \(\displaystyle{ R(2-\sqrt{3})}\)

Prawdopodobieństwo to będzie zatem wynosiło:
\(\displaystyle{ \frac{R(2-\sqrt{3})}{2R}= \frac{2-\sqrt{3}}{2}}\)
ODPOWIEDZ