Prawdopodobieństwo zdarzeń

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
gothia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 23 paź 2009, o 10:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 19 razy

Prawdopodobieństwo zdarzeń

Post autor: gothia »

Witam serdecznie, bardzo Was proszę o sprawdzenie dwóch zadań, będę bardzo wdzięczna, bo rozkminiałam i nie wiem czy dobrze:


1. Zdarzenia A i B są zdarzeniami przestrzeni Ω oraz \(\displaystyle{ P (A \cup B)= \frac{5}{8}}\) , \(\displaystyle{ P (A)= \frac{1}{2}}\) ,\(\displaystyle{ P (B’)= \frac{3}{4}}\). Oblicz \(\displaystyle{ P (A \cap B)}\)

Na początku musimy znaleźć P(B).

\(\displaystyle{ P(B)= \frac{1}{4}}\) , dlatego, że \(\displaystyle{ \frac{3}{4} + \frac{1}{4} = \frac{4}{4} =1}\), bo największe prawdopodobieństwo zawsze jest równe 1.

Musimy przekształcić następujący wzór.\(\displaystyle{ P(A \cup B)=P(A)+P(B)− P(A \cap B)}\) , czyli

\(\displaystyle{ P(A \cap B)=P(A)+P(B)−P(A \cup B)}\)
\(\displaystyle{ P(A \cap B)= \frac{1}{2} + \frac{1}{4} - \frac{5}{8} = \frac{4}{8} + \frac{2}{8} - \frac{5}{8}= \frac{6}{8} - \frac{5}{8}= \frac{1}{8}}\)
\(\displaystyle{ P(A \cap B)= \frac{1}{8}}\)


2. (tego jestem bardziej niepewna zaznaczam) Zdarzenia A i B są zdarzenia przestrzeni Ω. Wiedząc, że \(\displaystyle{ P (A \cup B)= \frac{3}{4} , P (A \cap B)= \frac{1}{2} , P ( \frac{Omega}{A} )= \frac{1}{3}}\), oblicz prawdopodobieństwa zdarzeń A i B.

\(\displaystyle{ P ( \frac{Omega}{A})= P(A’)= 1/3}\)
\(\displaystyle{ P(A)=\frac{2}{3}}\)
\(\displaystyle{ P(A \cup B)=P(A)+P(B)− P(A \cap B)}\)
\(\displaystyle{ \frac{3}{4} = \frac{2}{3} + P(B)- \frac{1}{2}}\)
\(\displaystyle{ P(B)=\frac{3}{4}- \frac{2}{3}+ \frac{1}{2} =\frac{9}{12}-\frac{8}{12} + \frac{6}{12}= \frac{7}{12}}\)
kolorowe skarpetki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 400
Rejestracja: 11 cze 2010, o 11:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdynia
Pomógł: 64 razy

Prawdopodobieństwo zdarzeń

Post autor: kolorowe skarpetki »

Zadanie 1 ok, a \(\displaystyle{ P(B)=1-P(B^\prime)}\).

Zadanie 2

Co to
gothia pisze: \(\displaystyle{ P ( \frac{Omega}{A} )}\)
jest?

\(\displaystyle{ P(A^\prime)=P(\Omega \setminus A)=1-P(A)}\)

Reszta ok.
gothia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 23 paź 2009, o 10:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 19 razy

Prawdopodobieństwo zdarzeń

Post autor: gothia »

dziękuję :) no to taki mój nieudolny zapis jest przyznaję :p nie wiedziałam jak znaczek 'omega' się tu robi, pozdrawiam
ODPOWIEDZ