Rozkład normalny (Gaussa) przedział wyników ?

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
strusiu007
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 6 lis 2011, o 17:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: łódź

Rozkład normalny (Gaussa) przedział wyników ?

Post autor: strusiu007 »

Witam, zastanawiają mnie wyniki z rozkładu normlanego. W jakim przedziale powinny się one zawierać? Wyszły mi wartości: 0,01 0,15 0,68 1,11 0,68 0,15 0,01 0,00. czy ta 1.11 nie jest błędem?

Plik z Open Office z obliczeniami zamieszczam tu:

Te zastanawiające wyniki znajdują się w arkuszu "Częstość 2"

Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam
jetix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 29 maja 2010, o 14:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 14 razy

Rozkład normalny (Gaussa) przedział wyników ?

Post autor: jetix »

Wydaje mi się, że przyzwyczaiłeś się iż przykładowa próba pseudo losowa o rozkładzie normalnym jest losowana najczęściej z odcinka \(\displaystyle{ [0,1]}\), stąd Twoje zawahanie przy wartości \(\displaystyle{ 1.11}\).

Otóż zauważ, że zazwyczaj obserwujesz jakieś zjawisko np. liczbę samochodów przejeżdżających obok Twojego domu w ciągu godziny. Obserwacjami będą np. liczby:
\(\displaystyle{ 3, 5, 10, 12, 7, 4, 2}\).

Można postawić hipotezę czy dane te mają rozkład normalny. Jeżeli tak to sam widzisz, że wyniki z rozkładu normalnego mogą zawierać się w dowolnym przedziale.

Oczywiście można sobie zażyczyć aby był on konkretny np. odcinek \(\displaystyle{ [0,1]}\) czy odcinek \(\displaystyle{ [0,2]}\).
ODPOWIEDZ