liczba kul

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
moonni
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 15 paź 2009, o 17:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kowal
Podziękował: 5 razy

liczba kul

Post autor: moonni »

W pojemniku znajduje się n kul , w tym 4 białe. Losujemy dwie kule. Wiedząc, że prawdopodobieństwo wylosowania dwóch kul białych jest równe \(\displaystyle{ \frac{1}{11}}\) oblicz ile kul jest w pojemniku.

W urnie znajduje się n kul białych i 10 czarnych, z urny losujemy bez zwracania dwie kule. Wiedzac ze prawdopodobienstwo wylosowania dwóch kul czarnych jest równe \(\displaystyle{ \frac{5}{17}}\), podaj liczbe kul znajdujaca sie w urnie.

Chodzi mi tylko o sposob rozwiazania, od czego mam zaczac, reszte oblicze sama.
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

liczba kul

Post autor: Lbubsazob »

Zad. 1
Najlepiej sobie drzewko narysować. Na początku masz \(\displaystyle{ n}\) kul. Prawdopodobieństwo wylosowania jednej białej jest równe \(\displaystyle{ \frac{4}{n}}\) (wtedy nie białej \(\displaystyle{ \frac{n-4}{n}}\)). Żeby wylosować drugą białą kulę, to już jedna wylosowana kula odpada, więc losujesz z \(\displaystyle{ n-1}\) kul. Ponieważ zostały już 3 białe, prawdopodobieństwo wylosowania drugiej jest równe \(\displaystyle{ \frac{3}{n-1}}\). Pozostaje tylko rozwiązać równanie \(\displaystyle{ \frac{4}{n} \cdot \frac{3}{n-1}= \frac{1}{11}}\) przy założeniu, że \(\displaystyle{ n\in\mathbb{N}}\).-- 18 paź 2011, o 17:23 --Oczywiście to, co napisałam, ma sens, jeśli losujemy bez zwracania.
ODPOWIEDZ