Dystrybuanta dwuwymiarowa (trójkąt)

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
ChampionBOSS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 28 paź 2006, o 14:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Serock

Dystrybuanta dwuwymiarowa (trójkąt)

Post autor: ChampionBOSS »

Witam,
Widziałem, że już sporo osób dawało podobne zadania, jednak nigdzie nie znalazłem konkretnego rozwiązania. Co najciekawsze mam rozwiązanie do swojego zadania, ale ciężko mi je pojąć, więc jak by ktoś mógł wytłumaczyć mi takie zadanko to byłbym bardzo wdzięczny.

Mamy gęstość \(\displaystyle{ f(x,y) = \frac12}\) dla \(\displaystyle{ 0<x<1 , 0<y<4x}\), 0 w pozostałych punktach.
Należy wyznaczyć Dystrybuantę \(\displaystyle{ F(x,y)}\).
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2011, o 17:20 przez Chromosom, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Dystrybuanta dwuwymiarowa (trójkąt)

Post autor: Chromosom »

dystrybuanta jest całką gęstości prawdopodobieństwa
ChampionBOSS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 28 paź 2006, o 14:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Serock

Dystrybuanta dwuwymiarowa (trójkąt)

Post autor: ChampionBOSS »

Tak, wiem czym jest dystrybuanta. Tylko mam problem np. z policzeniem całki z tej gęstości w przedziale \(\displaystyle{ xin[1,infty)}\), \(\displaystyle{ y\in[0,4x]}\). Wynik, który mam w książce to \(\displaystyle{ 1 - \left(1 - \frac y4\right)^2}\).
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2011, o 21:54 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Dystrybuanta dwuwymiarowa (trójkąt)

Post autor: Chromosom »

zamień całkę podwójną (tę obliczaną po obszarze o niezerowej gęstości prawdopodobieństwa) na iterowaną; całkę wielokrotną niewłaściwą oblicza się w bardziej skomplikowany sposób, jednakże w tym przypadku funkcja podcałkowa przyjmuje zerowe wartości poza skończonym obszarem, zatem wystarczy że obliczysz całkę po obszarze w którym dystrybuanta jest niezerowa
ODPOWIEDZ