Oblicz prawdopodobieństwo, że ciąg nie będzie rosnący.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

Oblicz prawdopodobieństwo, że ciąg nie będzie rosnący.

Post autor: Marcinek665 »

Witam. Mam takie zadanie z rachunku prawdopodobieństwa. Z racji tego, że nie mam żadnych materiałów, z których mógłbym się tego nauczyć, to próbuję robić zadania 'na czuja'. Prosiłbym o uwagi i przede wszystkim sprawdzenie, czy mój tok rozumowania jest poprawny.

Treść zadania:

Z ustalonego zbioru \(\displaystyle{ n}\) liczb rzeczywistych losujemy kolejno \(\displaystyle{ k}\) liczb, otrzymując ciąg różnowartościowy \(\displaystyle{ (a_{1},...,a_{k})}\). Zakładając, że \(\displaystyle{ 2 \le k \le n}\), oblicz prawdopodobieństwo, że ten ciąg nie jest ciągiem rosnącym.

Moje rozwiązanie:

Wiedząc, ze ciąg \(\displaystyle{ (a_{1},...,a_{k})}\) jest różnowartościowy możemy wykluczyć, że jakieś dwie wartości się powtórzą. Wobec tego mamy \(\displaystyle{ k!}\) różnych permutacji. Jedna z tych permutacji daje ciąg rosnący. Dlatego też każda inna permutacja da nam ciąg nierosnący. Więc prawdopodobieństwo zdarzenia, że ciąg jest nierosnący wynosi \(\displaystyle{ \frac{k! - 1}{k!}}\).

Jest to zadanie z konkursu i wydaje mi się, że poszło aż nazbyt łatwo. Proszę o sprawdzenie.

Dzięki i pozdrawiam :)
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Oblicz prawdopodobieństwo, że ciąg nie będzie rosnący.

Post autor: mat_61 »

Jest OK.

Można to zapisać jako:

\(\displaystyle{ P(A)= 1-\frac{C^{k}_{n}}{V^{k}_{n}}}\)

\(\displaystyle{ C^{k}_{n}}\) - ilość wszystkich możliwych podzbiorów (z każdego z nich zawsze można utworzyć ciąg rosnący, czyli jest to także ilość wszystkich możliwych ciągów rosnących) - kombinacja

\(\displaystyle{ V^{k}_{n}}\) - ilość wszystkich możliwych ciągów - wariacja bez powtórzeń
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

Oblicz prawdopodobieństwo, że ciąg nie będzie rosnący.

Post autor: Marcinek665 »

Dziękuję

EDIT: Dla czystości sumienia dodam, że konkurs dawno się zakończył - to było zadanie z konkursu o diamentowy indeks AGH.
ODPOWIEDZ