Zmienna losowa

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
spinaka6577
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2 cze 2011, o 21:45
Płeć: Kobieta

Zmienna losowa

Post autor: spinaka6577 »

Witam
Mam problem z zadaniem:

Do rozwiązywania testu z języka Chińskiego uczeń stosuje następującą metodę wyboru jednej z czterech odpowiedzi. Najpierw rzuca dwoma kostkami sześciennymi - białą i czarną. Bierze pod uwagę wartość bezwzględną różnicy wyrzuconych oczek. Jeżeli jest ona równa 1, to zaznacza pierwszą odpowiedź, 2 - drugą, 3 - trzecią, 4 - czwartą. W pozostałych przypadkach ponownie rzuca kostkami. Jednak teraz bierze pod uwagę resztę z dzielenia sumy wyrzuconych oczek przez 4. Zaznacza odpowiedź o numerze równym wartości tej reszty powiększonej o 1. Przez X oznaczymy zmienną losową, której wartości stanowi numer zaznaczonej odpowiedzi.

Jak zmieni się rozkład tej zmiennej losowej, gdy kostki będą nierozróżnialne?

Obliczyłam prawdopodobieństwo wyboru każdej odpowiedzi ale mimo to nie rozumiem jak może zmienić się ten rozkład. Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć? Albo naprowadzić na dobrą drogę?
Awatar użytkownika
Errichto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1629
Rejestracja: 17 mar 2011, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 272 razy

Zmienna losowa

Post autor: Errichto »

Rozkład będzie taki sam. Przecież zmiana koloru kostki nie może wpłynąć na prawd. zaznaczenia poszczególnych odpowiedzi.
ODPOWIEDZ