rozkład zmiennej losowej dyskretnej

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
przyszly_naukowiec
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 4 kwie 2010, o 16:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cieszyn

rozkład zmiennej losowej dyskretnej

Post autor: przyszly_naukowiec »

Witam!
Mam zadanie: Dla jakiej wartości stałej \(\displaystyle{ c}\) ciąg \(\displaystyle{ p_{n} = \frac{c * n}{(n+1)!} dla n=1,2,3...}\) określa rozkład pewnej zmiennej losowej?

Wiem że musi spełniać warunek: \(\displaystyle{ (\sum_{n=1}^{ \infty } p_{n}) = 1}\) Tylko problem pojawia się obliczeniu tej sumy (nawet przy zamianie na granicę), nie wychodzi mi żaden sensowny wynik. Czy ma ktoś jakiś pomysł jak to obliczyć?
Rozwiązaniem tego zadania powinno być: \(\displaystyle{ c=1}\)
Z góry dzięki za pomoc.
szw1710

rozkład zmiennej losowej dyskretnej

Post autor: szw1710 »

... %3D1+to+oo

Więc rzeczywiście jest \(\displaystyle{ c=1}\).

Pomysł na policzenie:

\(\displaystyle{ \text{e}^x=\sum_{n=0}^{\infty}\frac{x^n}{n!}}\)

Różne kombinacje z całkowaniem i różniczkowaniem tego szeregu, wreszcie podstawienie \(\displaystyle{ x=1}\).
Awatar użytkownika
fon_nojman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1599
Rejestracja: 13 cze 2009, o 22:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 68 razy
Pomógł: 255 razy

rozkład zmiennej losowej dyskretnej

Post autor: fon_nojman »

\(\displaystyle{ \frac{n}{(n+1)!}=\frac{n+1-1}{(n+1)!}=\frac{1}{n!}-\frac{1}{(n+1)!}.}\)
szw1710

rozkład zmiennej losowej dyskretnej

Post autor: szw1710 »

fon_nojman
Myślałem właśnie o czymś takim, ale jakoś nie doszedłem, przynajmniej w myśli. Chyba wystartowałem od złych mianowników. A to bardzo prosta rzecz, jak widać.


przyszly_naukowiec
Teraz proszę skorzystać ze wzoru z mojej poprzedniej wiadomości, ale już bez żadnego różniczkowania, tylko bezpośrednio (no prawie - z indeksami sumowania trzeba trochę uważac).
Awatar użytkownika
fon_nojman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1599
Rejestracja: 13 cze 2009, o 22:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 68 razy
Pomógł: 255 razy

rozkład zmiennej losowej dyskretnej

Post autor: fon_nojman »

Nie nadużywajmy wzoru na \(\displaystyle{ e,}\) to wyższa matematyka.

\(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{m}\frac{cn}{(n+1)!}=c\sum_{n=1}^{m}\left[\frac{n+1-1}{(n+1)!}\right]=c\sum_{n=1}^{m}\left[\frac{1}{n!}-\frac{1}{(n+1)!}\right]=c\left[1-\frac{1}{(m+1)!}\right]\mathop{ \longrightarrow }_{m\to \infty} c.}\)
Ostatnio zmieniony 28 maja 2011, o 10:54 przez fon_nojman, łącznie zmieniany 1 raz.
szw1710

rozkład zmiennej losowej dyskretnej

Post autor: szw1710 »

Może gotowy wzór byłby szybszy. Ja dokładnie rozumiem, co i po co napisałeś, ale dla przyszłych naukowców (trochę aluzja do nazwy autora, ale nie do niego osobiście), może nie być do końca zrozumiałe. Tym niemniej ładne rozwiązanie, podoba mi się i doceniam je.
Awatar użytkownika
fon_nojman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1599
Rejestracja: 13 cze 2009, o 22:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 68 razy
Pomógł: 255 razy

rozkład zmiennej losowej dyskretnej

Post autor: fon_nojman »

Nie przesadzajmy, Ameryki nie odkryłem.
ODPOWIEDZ