Prawdopodobieństwo na osi liczbowej

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
bbbccc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 9 mar 2008, o 14:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: gg
Podziękował: 1 raz

Prawdopodobieństwo na osi liczbowej

Post autor: bbbccc »

Witam,
mam pytanie co do poprawności pewnego rozumowania.

Mamy \(\displaystyle{ P(A)=0,55}\) oraz \(\displaystyle{ P(B)=0,55}\).
Mamy obliczyć minimalną wartość \(\displaystyle{ P(A \cap B)}\)
Wiem, w jaki sposób zrobić to z nierówności, jednak czy według was poprawnym sposobem jest "położenie" wartości tych prawdopodobieństw na osi liczbowej. Chodzi mi o to, że \(\displaystyle{ P(A)}\) "wychodzi" z punktu \(\displaystyle{ 0}\) w prawo, natomiast \(\displaystyle{ P(B)}\) "wychodzi" z punktu \(\displaystyle{ 1}\) w lewo. Więc \(\displaystyle{ P(A)}\) rozciąga się od \(\displaystyle{ 0}\) do \(\displaystyle{ 0,55}\), a \(\displaystyle{ P(B)}\) od \(\displaystyle{ 0,45}\) do \(\displaystyle{ 1}\). Czyli widzimy, że \(\displaystyle{ P(A \cap B)}\) "rozciąga się" od \(\displaystyle{ 0,45}\) do \(\displaystyle{ 0,55}\), z czego wynika minimalna wartość \(\displaystyle{ P(A \cap B)}\) równa \(\displaystyle{ 0,10}\).

Czy prawdopodobieństwo w ogóle można przedstawić na osi liczbowej?
miodzio1988

Prawdopodobieństwo na osi liczbowej

Post autor: miodzio1988 »

\(\displaystyle{ P(A \cap B)=P(A)+P(B)-P(A \cup B)}\)

z tego bym na Twoim miejscu skorzystał. Twój opis może jest i dobry, ale jakiś taki nieformalny
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

Prawdopodobieństwo na osi liczbowej

Post autor: loitzl9006 »

Według mnie to jest poprawny sposób.

Co do ostatniego pytania, to prawdopodobieństwo przedstawia się może nie tyle na osi liczbowej, a w płaskim układzie współrzędnych. Istnieje coś takiego jak rozkład prawdopodobieństwa. Jest on określony pewną krzywą (funkcją) na określonym przedziale iksów, np. od zera do jakiejś liczby na dodatniej osi iksów. Pole ograniczone tą krzywą i osią iksów interpretuje się jak prawdopodobieństwo zdarzeń (pole wynosi \(\displaystyle{ 1}\)).

istnieją też rozkłady, których krzywa jest w przedziale \(\displaystyle{ x \in (- \infty ;+ \infty )}\) (np. rozkład normalny Gaussa).

Im wyżej osi iksów znajduje się ta funkcja (wartość funkcji), tym wyższe jest prawdopodobieństwo - określa je współrzędna igrekowa.
ODPOWIEDZ