Liczba parzysta.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
niuka_25
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 144
Rejestracja: 14 kwie 2009, o 20:04
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

Liczba parzysta.

Post autor: niuka_25 »

Używając cyfr należących do zbioru {0,1,3,4,5,8,9}, zapisujemy liczby czterocyfrowe o różnych cyfrach. Jakie jest prawdopodbieństwo, że losując jedną z tych liczb czyterocyfrowych otrzymamy liczbę parzystą?
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Liczba parzysta.

Post autor: Frey »

Policz ile jest wszystkich taki liczb 4 cyfrowych, a potem ile jest takich liczb czterocyfrowych parzystych.

Wszystko jest bodajże: \(\displaystyle{ 7^4-7^3}\) liczymy wszystkie możliwości z tych 7 cyfr, lecz nie może być zero na początku, zatem taki możliwości wyrzucamy.
niuka_25
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 144
Rejestracja: 14 kwie 2009, o 20:04
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

Liczba parzysta.

Post autor: niuka_25 »

Podobno ma być inny wynik:(
Kto pomoże?:(-- 18 maja 2011, o 12:49 --Mi wiszło 720 takich liczb:(
ivanoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 29 gru 2010, o 14:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krk
Pomógł: 8 razy

Liczba parzysta.

Post autor: ivanoo »

Pokaż jak liczysz, mi też wychodzi wszystkich liczb 720, a szukane prawdopodobieństwo \(\displaystyle{ \frac{4}{9}}\)
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Liczba parzysta.

Post autor: Frey »

niuka_25, skąd ta liczba? Po za tym proszę czytać uważnie, ja podałem tylko fragment zadania.

ivanoo, może coś więcej

Ja bym zrobił to tak (skoro losujemy raz) to patrzymy ile jest liczb wszystkich i ile jest parzystych:

\(\displaystyle{ P(A)= \frac{parzyste}{wszystkie}= \frac{6 \cdot 7 \cdot 7 \cdot 3}{7^4-7^3}}\)

No przynajmniej ja bym tak zrobił.

PS: \(\displaystyle{ 7^4-7^3=6 \cdot 7 \cdot 7 \cdot 7}\)
ivanoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 29 gru 2010, o 14:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krk
Pomógł: 8 razy

Liczba parzysta.

Post autor: ivanoo »

Frey, Ja po prostu potwierdziłem obliczenia bo widziałem, że niuka_25 to zadanie już rozwiązała w innym temacie.

Wydaje mi się, że przeoczyłeś jedną rzecz z treści, otóż
Używając cyfr należących do zbioru {0,1,3,4,5,8,9}, zapisujemy liczby czterocyfrowe o różnych cyfrach. Jakie jest prawdopodbieństwo, że losując jedną z tych liczb czyterocyfrowych otrzymamy liczbę parzystą?

Moje obliczenia:
\(\displaystyle{ P(A)= \frac{parzyste}{wszystkie}= \frac{6 \cdot 5 \cdot 4+2 \cdot 5 \cdot 5 \cdot 4}{6 \cdot 6 \cdot 5 \cdot 4} = \frac{120+200}{720} = \frac{4}{9}}\)

Ps. Przy czym w liczniku pierwszy składnik to sytuacja gdy 0 jest na końcu, a podwojony drugi to sytuacje gdy na końcu stoi 8 lub 4.

Jak coś jest nie tak, to proszę o poprawę.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Liczba parzysta.

Post autor: Frey »

aaa o różnych cyfrach No faktycznie nie zauważyłem tego, w taki razie masz dobre rozwiązanie. U mnie będzie, jeśli cyfry mogą się powtarzać.
ODPOWIEDZ