zadania: wariacje czy kombinacje?

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
ewsienkaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 12 lis 2010, o 17:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: łdz
Podziękował: 1 raz

zadania: wariacje czy kombinacje?

Post autor: ewsienkaa »

Mogłabym prosić o pomoc w następujących 3 zadaniach? Mój problem głownie polega na tym, że nie wiem czy zastosować wariacje czy kombinacje. Byłabym wdzięczna, gdyby mógł mi ktoś to w miare przystępnie wyjaśnić.

1. W urnie jest 8 ponumerowanych kul białych i 4 ponumerowane kule czarne, losujemy
3 kule bez zwrotu. Jakie jest prawdopodobieństwo, że:
a) będzie wśród nich jedna czarna
b) będą miały same parzyste numery.

2. W przedsiębiorstwie produkuje się silniki do ciągników siodłowych, spośród których
k jest silnikami diesla, a m benzynowymi ( k=3m ). Wylosowani do kontroli m silników,
jakie jest prawdopodobieństwo, że jeden z nich jest benzynowy.

3. Ze schroniska na szczyt prowadzą 3 szlaki: czarny, zielony i niebieski. Odbywam
wycieczkę na szczyt i z powrotem wybierając szlaki losowo.
a) Jakie jest prawdopodobieństwo iż będę wchodzić i schodzić tym samym
szlakiem?
b) Jakie jest prawdopodobieństwo iż będę wchodzić i schodzić zielonym
szlakiem?
malinaa20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 14 maja 2011, o 22:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Koszalin

zadania: wariacje czy kombinacje?

Post autor: malinaa20 »

zad 3 kombinajcja bo tam jest wybor k elemntow z iles tam c zyli np 1 elemnt czyli czerwonby szlak ze wszystkich 3 . zad1 wydaje mi sie ze wariancja bo jest naspaine bez zwracania a wariancje moga byc ze zwracaniem i bez zad2 rowniez mi sie wydaje kkombinacji wyllsowani do kontroli m silnikow i te m silnikomw jest elementem
ODPOWIEDZ