W klasie I jest w klasie II rzucamy kostką prawdopodobieństw

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
carolokocim
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 5 maja 2011, o 18:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: domek
Podziękował: 1 raz

W klasie I jest w klasie II rzucamy kostką prawdopodobieństw

Post autor: carolokocim »

Witam, mam problem z zadaniem. Niestety muszę to zrobić w dniu dzisiejszym bo nie dostanę oceny na koniec roku(liceum dla dorosłych, praca kontrolna)
Większość zadań zrobiłem, ale z tym jednym mam ogromny problem, ponieważ ogarniam tylko najprostsze zadania z prawdopodobieństwa. Oto zadanie:






Zad1
W klasie I jest 10 dziewcząt i 13 chłopców, w klasie II 16 dziewcząt i 9 chłopców. Wybieramy losowo jednego ucznia w następujący sposób: rzucamy kostką – jeśli otrzymamy liczbę oczek mniejszą od 3, to wylosowany uczeń jest z klasy I, w pozostałych przypadkach – z klasy II. Oblicz prawdopodobieństwo, że będzie to:
a)dziewczyna
b)chłopiec.

Proszę o rozwiązanie tego zadania
milka333
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 251
Rejestracja: 21 paź 2010, o 16:34
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Siedlce
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 17 razy

W klasie I jest w klasie II rzucamy kostką prawdopodobieństw

Post autor: milka333 »

a) \(\displaystyle{ \frac{2}{6} \cdot 10+ \frac{4}{6} \cdot 16}\)
Pierwsza część dotyczy pierwszej klasy, którą możemy wylosować z prawdopodobieństwem \(\displaystyle{ \frac{2}{6}}\), a z niej jedną z 10 dziewczynek. Druga część dotyczy drugiej klasy, którą można wylosować z prawdopodobieństwem \(\displaystyle{ \frac{4}{6}}\), a z niej jedną z 16 dziewczynek.
ODPOWIEDZ