Prawdopodobieństwo rozpalenia ogniska.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
kaajteek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 21 kwie 2011, o 21:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto

Prawdopodobieństwo rozpalenia ogniska.

Post autor: kaajteek »

Prawdopodobieństwo rozpalenia ogniska wynosi : a) jedną zapałką 0,6 , b) dwiema zapałkami 0,83. Aby rozpalić ognisko można : A) rozpalić je jedną zapałka, B) jeżeli pierwsza zgaśnie rozpalić je drugą, C)rozpalić dwiema zapałkami zapalając je jednocześnie. W którym przypadku A lub B lub C prawdopodobieństwo rozpalenia ogniska będzie najbardziej skuteczne?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Prawdopodobieństwo rozpalenia ogniska.

Post autor: piasek101 »

Zapalenie pojedynczych jest niezależne - tak należy przyjąć, aby obliczyć prawdopodobieństwo w (B).
kaajteek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 21 kwie 2011, o 21:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto

Prawdopodobieństwo rozpalenia ogniska.

Post autor: kaajteek »

czyli ?:P nie rozumiem już trochę dzisiaj siedzę nad zadaniami z matmy i po prostu głowa nie działa jak powinna hehe
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Prawdopodobieństwo rozpalenia ogniska.

Post autor: mat_61 »

Jakieś dziwne (mało logiczne?) jest to pytanie z punktu B)

A) Jeżeli mamy rozpalić ognisko jedną zapałką (czyli pierwszą lub drugą) to by znaczyło, że zapalamy pierwszą i jeżeli ognisko się zapali to jest OK. Jeżeli nam się nie uda rozpalić ogniska to zapalamy drugą zapałkę.

Czym to doświadczenie różni się od przykładu B) jeżeli pierwsza zgaśnie rozpalić je drugą ?

A jeżeli pierwsza nie zgaśnie, to ognisko uważamy za rozpalone wg wariantu B) ?

Jak dla mnie to dla tego zadania logiczne byłoby pytanie czy lepiej rozpalać ognisko zapalając zapałki osobno czy też razem? Byłby to więc wybór pomiędzy wariantami A) i C)

piasek101 mam pytanie do Twojej wskazówki.

Czy wg Ciebie zwrot jeżeli w przykładzie B) oznacza, że już wiemy, że nie zapaliła się pierwsza zapałka i liczymy jakie jest p-stwo, że uda nam się rozpalić ognisko drugą , czy też należy obliczyć p-stwo rozpalenia ogniska drugą zapałką (czyli wariantu: pierwsza zapałka zgaśnie, druga zapałka rozpali ognisko)?

Jak dla mnie to tak sformułowane w zadaniu pytanie oznacza pierwszy z tych wariantów (czyli formalnie p-stwo warunkowe sprowadzające się faktycznie do p-stwa zapalenia ogniska przez posiadacza jednej zapałki) natomiast Twoją wskazówkę zrozumiałem tak jakby chodziło o drugi wariant (czyli mamy dwie zapałki i liczymy p-stwo zdarzenia, że zapalając je po kolei pierwsza z nich zgaśnie a druga rozpali ognisko).
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Prawdopodobieństwo rozpalenia ogniska.

Post autor: piasek101 »

Dla mnie A było bez sensu - jedną i koniec.

B interpretowałem jako jedną lub drugą.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Prawdopodobieństwo rozpalenia ogniska.

Post autor: mat_61 »

piasek101 pisze:Dla mnie A było bez sensu - jedną i koniec.
Ja natomiast jedną, nie rozumiałem jako pierwszą tylko "pojedynczą" (czyli pierwszą lub drugą).

Jak widać po ilości możliwych interpretacji autor chyba wyraził się mało precyzyjnie
ODPOWIEDZ