prawdopodobienstwo zdarzenia

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
mattis102
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2011, o 20:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bąki

prawdopodobienstwo zdarzenia

Post autor: mattis102 »

Witam

Jak rozwiązać takie zadanie:

Spośród wyrobów pewnej fabryki 80% ich liczby jest najwyzszej jakosci.Oblicz najmniejszą liczbę wyrobów jakie należy kupić aby prawdopodobieństwo zdarzenia, ze co najmniej jeden z zakupionych wyrobów jest najwyższej jakosci bylo nie mniejsze niż 0,95.

Z góry dzięki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

prawdopodobienstwo zdarzenia

Post autor: »

Wskazówka - jeśli przez \(\displaystyle{ Z_n}\) oznaczymy zdarzenie, że w \(\displaystyle{ n}\) próbach \(\displaystyle{ n}\) razy wyciągniemy towar złej jakości, to w zadaniu pytają nas o znalezienie \(\displaystyle{ n}\) dla którego:
\(\displaystyle{ 1-P(Z_n)\ge 0,95}\).
Wystarczy zatem znaleźć wzór na \(\displaystyle{ P(Z_n)}\) i potem dobrać stosowne \(\displaystyle{ n}\).

Q.
mattis102
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2011, o 20:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bąki

prawdopodobienstwo zdarzenia

Post autor: mattis102 »

A mogłby ktoś rozwiązać całkowicie to zadanie bo nic mi powyższa wiadomość nie daje.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

prawdopodobienstwo zdarzenia

Post autor: »

Ale ideą tego forum nie jest odrabianie za kogoś prac domowych (ani żadna idee pokrewne), tylko pomaganie ludziom w problemach z matematyką.

Zastanów się najpierw: jakie jest prawdopodobieństwo, że losowo wybrany element będzie złej jakości?

Q.
mattis102
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2011, o 20:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bąki

prawdopodobienstwo zdarzenia

Post autor: mattis102 »

Jeśli to konieczne to napisze, nie jest to zadna praca domowa ani nic pokrewnego. Jest to zadanie które znalazłem u siebie w szafce a że za 2 tygodnie mam mature to chciałbym się dowiedzieć jak się tego typu zadania rozwiązuje.

A jeśli ideą tego forum jest pomaganie ludziom w problemach w matematyce to chciałbym się dowiedzieć jak takie coś rozwiązać i wtedy mój problem zostanie rozwiązany...
ODPOWIEDZ