Prawdopodobieństwo i bliźnięta.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
sylwia1aa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2 kwie 2011, o 14:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rypin

Prawdopodobieństwo i bliźnięta.

Post autor: sylwia1aa »

Witam,mam problem z poniższym zadaniem:
Wśród wszystkich bliźniąt 64 % stanowią bliźnięta tej samej płci.Prawdopodobieństwo urodzenia chłopca wynosi 0,51.Oblicz prawdopodobieństwo ,że drugie z bliźniąt jest dziewczynką,pod warunkiem,że :
a)pierwsze jest dziewczynką,
b)pierwsze jest chłopcem.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Prawdopodobieństwo i bliźnięta.

Post autor: norwimaj »

sylwia1aa pisze:Prawdopodobieństwo urodzenia chłopca wynosi 0,51.
Czy to \(\displaystyle{ 0{,}51}\) to ma być prawdopodobieństwo, że urodzono chłopca pod warunkiem że urodzono bliźniaki? Jeśli tak, to to zadanie prawie da się rozwiązać.

Jedyne, czego jeszcze brakuje, to informacji o tym, jakie jest prawdopodobieństwo, że pierwszy urodzi się chłopiec pod warunkiem że urodzą się bliźniaki różnej płci.
sylwia1aa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2 kwie 2011, o 14:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rypin

Prawdopodobieństwo i bliźnięta.

Post autor: sylwia1aa »

Treść taka jak napisałam,ja myślę że to ma być właśnie prawdopodobieństwo, że urodzono chłopca pod warunkiem że urodzono bliźniaki.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Prawdopodobieństwo i bliźnięta.

Post autor: norwimaj »

Mamy \(\displaystyle{ \Omega=\{(d,d),(d,c),(c,d),(c,c)\}}\).

Z treści wynika, że \(\displaystyle{ \mathbb{P}(\{(c,c),(d,d)\})=0{,}64}\), oraz \(\displaystyle{ \mathbb{P}(\{(c,c),(c,d),(d,c)\})=0{,}51}\).

Stąd
\(\displaystyle{ \mathbb{P}(\{(c,c)\})=0{,}64+0{,}51-1=0{,}15}\),
\(\displaystyle{ \mathbb{P}(\{(d,d)\})=0{,}64-0{,}15=0{,}49}\) (czy to dane z życia? ciekawe.),
\(\displaystyle{ \mathbb{P}(\{(c,d),(d,c)\})=0{,}51-0{,}15=0{,}36}\).

Jeżeli założymy dodatkowo (nie da się tego wywnioskować z treści), że w przypadku bliźniaków różnej płci jest jednakowa szansa na to, że pierwszy wylezie chłopiec i na to, że pierwsza wygramoli się dziewczynka, to

\(\displaystyle{ \mathbb{P}(\{(c,d)\})=\mathbb{P}(\{(d,c)\})=\frac{1}{2}\cdot0{,}36=0{,}18}\).

Na tej podstawie już da się wyliczyć prawdopodobieństwa warunkowe, które interesują autora zadania.
sylwia1aa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2 kwie 2011, o 14:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rypin

Prawdopodobieństwo i bliźnięta.

Post autor: sylwia1aa »

Dziękuję:)
ODPOWIEDZ