Prawdopodobieństw warunkowe.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
kubas89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 12 paź 2008, o 20:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy

Prawdopodobieństw warunkowe.

Post autor: kubas89 »

1)

Prawdopodobieństwo że uczen zna odp. na pytanie wynosi p. Jeśli nie zna to odp. to zgaduje jedną z k możliwych odpowiedzi z prawdopodobieństwem \(\displaystyle{ 1/k}\)
a) Jakie jest prawdopodobieństwo że uczeń odpowie prawidłowo na pytanie.
b) Jesli odpowiedział prawidłowo to jakie jest prawdopodobieństwo że znał odpowiedz.

Zakładamy że jeżeli uczeń zna odpowiedz to odpowiada prawidłowo na pytanie.

2)

W urnie A mamy jeden los o wartości wygranej 2zł i pięć losów o wartości 3zl, a w urnie B- cztery losy o wartości 2zł. Z urny A przekładamy do B dwa losowo wybrane losy a następnie wyciągamy jeden los z urny B.

a) Jekie jest prawdopodobieństwo że bedzie to los o wartości 3zł.
b) Jakie jest prawdopodobieństwo że z urny A przełożyliśmy 2 losy o wartości 3zł do urny B, jeśli okazało się że z urny B wylosowaliśmy los o wartości 2zł.

---
Z góry dziękuję.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Prawdopodobieństw warunkowe.

Post autor: mat_61 »

Wskazówka:

W obydwu zadaniach skorzystaj ze wzoru na p-stwo całkowite i wzoru Bayes'a. Czy ta wskazówka Ci wystarczy?
Awatar użytkownika
Errichto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1629
Rejestracja: 17 mar 2011, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 272 razy

Prawdopodobieństw warunkowe.

Post autor: Errichto »

1. a) [zna odpowiedź]+[nie zna]\(\displaystyle{ \cdot}\)[trafił]
b) [zna odp.]/[wynik z a)]
2. a) Na 6 losów 4 są (pierwotnie) z B. Dla tychże losów prawd. na zdarzenie z zadania to 0. Dla losu z A takie prawd. wynosi \(\displaystyle{ \frac 56}\).
\(\displaystyle{ \frac 46 \cdot 0+ \frac 26 \cdot \frac 56}\)
b) [prawd. na przełożenie 2 losów 3zł i wylosowanie losu 2 zł]/[prawd. na wylosowanie losu 2 zł (liczymy analogicznie jak w a)]
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Prawdopodobieństw warunkowe.

Post autor: mat_61 »

Errichto, Twoje rozwiązanie 2a) nie wydaje mi się poprawne (albo nie zrozumiałem Twojego sposobu rozumowania).

Z urny A możemy przełożyć do urny B albo dwa losy po 3 zł (z p-stwem \(\displaystyle{ \frac{2}{3}}\)) albo 1 los za 3 zł i 1 los za 2 zł (z p-stwem \(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\)). Wówczas losujemy odpowiednio albo spośród losów (2 po 3 zł + 4 po 2 zł) z p-stwem wylosowania losu za 3 zł równym \(\displaystyle{ \frac{2}{6}}\), albo spośród losów (1 po 3 zł + 5 po 2 zł) z p-stwem wylosowania losu za 3 zł równym \(\displaystyle{ \frac{1}{6}}\).

Tym samym całkowite p-stwo wylosowania losu za 3 zł wynosi:

\(\displaystyle{ \frac{2}{3} \cdot \frac{2}{6} + \frac{1}{3} \cdot \frac{1}{6}=...}\)

Czy nie tak powinno być?
Awatar użytkownika
Errichto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1629
Rejestracja: 17 mar 2011, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 272 razy

Prawdopodobieństw warunkowe.

Post autor: Errichto »

mat_61, czy nie uważasz, że skoro nie podajesz błędu w moim rozumowaniu i otrzymujesz taki sam wynik, to stwierdzenie, że moje jest błędne, jest trochę bezpodstawne?
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Prawdopodobieństw warunkowe.

Post autor: mat_61 »

Nie napisałem, że jest błędne tylko, że nie wydaje mi się poprawne, a także dodałem, że może nie zrozumiałem Twojego sposobu rozumowania.

Oczywiście, że wynik jest taki sam, ale przecież sam wynik niczego nie przesądza.

Teraz po próbie zacytowania Twojego postu i zobaczeniu gdzie usytuowane są znaczniki TEX-a wszystko się wyjaśniło. Ponieważ w Twoim poście \(\displaystyle{ \frac{5}{6}}\) znalazło się na końcu zdania (czyli z kropką) i jednocześnie na końcu linijki nieopatrznie odczytałem to ostatnie zdanie jako:
Dla losu z A takie prawd. wynosi \(\displaystyle{ \frac 56 \cdot \frac 46 \cdot 0+ \frac 26 \cdot \frac 56}\)
Stąd też wzięła się moja wątpliwość (jak widać niesłuszna jeżeli oddzielimy pierwszy ułamek od reszty).

Błądzić jest rzeczą ludzką, a nic co ludzkie nie jest mi obce.
ODPOWIEDZ