prawdopodobieństwo na trafienie. Krótkie

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
pierkwadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 29 mar 2011, o 18:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa

prawdopodobieństwo na trafienie. Krótkie

Post autor: pierkwadrat »

Mam maly problem, zamotałem się przy takim małym zadanku i prosiłbym o pomoc.

Oddajemy 3 strzały NIEZALEŻNE od siebie. Każdy strzał ma 34% na to że trafimy i 66% na to że nie trafimy. Podkreślam, że są to strzały niezależne od siebie.
Czy da się obliczyć prawdopodobieństwo trafienia CO NAJMNIEJ raz? jesli tak to prosiłbym o krótkie przedstawienie jak to zrobić. Dostałem dużo sprzecznych informacji i nie wiem jak to zrobić.
szw1710

prawdopodobieństwo na trafienie. Krótkie

Post autor: szw1710 »

Sukces - trafienie, porażka - pudło. Masz policzyć prawdopodobieństwo otrzymania przynajmniej jednego sukcesu. Najlepiej policzyć prawdopodobieństwo zdarzenia przeciwnego polegającego na uzyskaniu samych porażek, które w sposób oczywisty wynosi \(\displaystyle{ (0{,}66)^3}\). Zatem prawdopodobieństwo trafienia przynajmniej raz to \(\displaystyle{ 1-(0{,}66)^3}\).
pierkwadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 29 mar 2011, o 18:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa

prawdopodobieństwo na trafienie. Krótkie

Post autor: pierkwadrat »

Dziękuję bardzo, czyli tak jak obliczałem na początku tylko dostałem złą informacje i zbiło mnie to z tropu.
Więc żeby się upewnić na 100%. Jeśli zmodyfikujemy zadanie i w treści będzie "Oblicz szanse na trafienie w tarcze przy 3 strzałach mając 34% na trafienie i 66% na pudło przy każdym strzale" to tak jak nam już treść zdradza szansa na trafienie będzie równa 34% niezależnie od ilości strzałów?
szw1710

prawdopodobieństwo na trafienie. Krótkie

Post autor: szw1710 »

Nie. Sensownym założeniem jest oddawanie strzałów niezależnych. Prawdopodobieństwo tafienia 34% odnosi się, jak napisałeś, do pojedynczego strzału. Strzelając więcej razy zwiększamy szansę na to, że kiedyś trafimy. Przy liczbie strzałów zmierzającej do nieskończoności prawdopodobieństwo tego, że przynajmniej raz trafimy, zmierza do 1.

Rozrysuj sobie sytuację na drzewie.
pierkwadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 29 mar 2011, o 18:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa

prawdopodobieństwo na trafienie. Krótkie

Post autor: pierkwadrat »

No tak, tak się dzieję jeśli przyjmiemy założenie, że liczymy prawdopodobieństwo trafienia przynajmniej raz.
Mi chodziło o to, czy nasza szansa na trafienie w tarcze, nie liczba trafionych strzałów tylko szansa na to że trafimy w tarcze <34%> nie zmienia się przy większej ilości strzałów.
Czyli strzelamy raz i mamy 34% na trafienie strzelamy 30 raz i nadal mamy 34% na trafienie, strzelamy 1000 raz i ciągle mamy 34% na trafienie w tarczę.
szw1710

prawdopodobieństwo na trafienie. Krótkie

Post autor: szw1710 »

Ale trafienie w tarczę to liczba trafionych strzałów wynosi przynajmniej 1, a prawdopodobieństwo takiego zdarzenia wyznaczyłem.

Szansa trafienia w tarczę w pojedynczym strzale jest ustalona arbitralnie dla każdego strzelca. I tutaj się nie zmienia. Oczywiście sensownym jest też zmniejszanie tej szansy za każdym strzałem, bo np. zmęczenie ręki itp. Ale to zależy od modelu.
Awatar użytkownika
Errichto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1629
Rejestracja: 17 mar 2011, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 272 razy

prawdopodobieństwo na trafienie. Krótkie

Post autor: Errichto »

Szansa na trafienie w stu strzałach będzie większa niż szansa na trafienie w pięciu strzałach.
Szansa na trafienie w setnym strzale będzie taka sama jak szansa na trafienie w piątym strzale.
pierkwadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 29 mar 2011, o 18:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa

prawdopodobieństwo na trafienie. Krótkie

Post autor: pierkwadrat »

"Szansa na trafienie w setnym strzale będzie taka sama jak szansa na trafienie w piątym strzale. "
I o to dokładnie mi chodziło.
ODPOWIEDZ