Rzut kostakmi

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
kfc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 30 sie 2009, o 21:04
Płeć: Kobieta
Podziękował: 5 razy

Rzut kostakmi

Post autor: kfc »

1 ) Wykonujemy rzut 5 kostkami do gry. Prawdopodobieństwo, że suma oczek otrzymanych na wszystkich kostkach ( kostki są rozróżnialne) wynosi 26, jest rowne?

Jaki jest prostszy sposob zeby obliczyc to bez rozpisywania mozlowisci wynikow?

2)W urnie znajduje się 24 kul: 7 białych i 17 czarne. Z urny losujemy 8
razy po jednej kuli ze zwracaniem. Wtedy prawdopodobieństwo zdarzenia, że
wylosujemy 4 kule białe i 4 kul czarnych wynosi ?
bubka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 7 mar 2009, o 18:53
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 1 raz

Rzut kostakmi

Post autor: bubka »

2)W urnie znajduje się 24 kul: 7 białych i 17 czarne. Z urny losujemy 8
razy po jednej kuli ze zwracaniem. Wtedy prawdopodobieństwo zdarzenia, że
wylosujemy 4 kule białe i 4 kul czarnych wynosi ?

Moc omegi wynosi \(\displaystyle{ 24^8}\) i jeśli ją sobie tak określimy kolejność wylosowania ma znaczenie oraz rozróżniamy kule białe pomiędzy sobą i czarne też. Teraz mamy 8-elementowe ciągi ( , , , , , , , ) w które musimy wstawić 4 razy literkę B i 4 razy literkę C. Wszystkich możliwych ustawień jest \(\displaystyle{ {8 \choose 4}}\). Jeśli mamy juz określone ustawienie to wybieramy na poszczególne miejsca odpowiednio białą(na 7 sposobów) lub czarną kule (na 17 sposobów). szukane prawdopodobieństwo to : \(\displaystyle{ ({8 \choose 4} * 7^4 * 17^4)/24^8}\).
Jeśli sie nie pomyliłem
Niech ktoś mądrzejszy to prześledzi. Raczej wydaje mi się OK ale nie jestem do końca pewien.
ODPOWIEDZ