Prawdopodobieństwo geometryczne

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Foczusia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 10 paź 2010, o 01:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: małopolskie
Podziękował: 1 raz

Prawdopodobieństwo geometryczne

Post autor: Foczusia »

Jak zrobić to zadanie? Nie mam za bardzo pomysłu na nie..
Wewnątrz danego odcinka o długości a obieramy losowo 2 punkty: pierwszy na lewo, a drugi na prawo od środka odcinka. Jakie jest prawdopodobieństwo, że odległość między wybranymi punktami jest mniejsza niż \(\displaystyle{ \frac{1}{3}a}\)?
_Piotrek_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 15 lut 2011, o 19:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 2 razy

Prawdopodobieństwo geometryczne

Post autor: _Piotrek_ »

... d/geom.PNG

Na rysunku mamy kwadrat, który reprezentuje możliwe sytuacje. Jeden i drugi punkt (bok pionowy i poziomy) znajdują się w odległościach od 0 do 1/2a (gdzie a - dł. odcinka) od środka. Obszar czarny reprezentuje spełnienie warunków zadania - punkty w odległości mniejszej niż 1/3a, zaś obszar biały - niespełnienie warunków. Obszar czarny zajmuje 2/9 kwadratu (2/3 x 2/3 x 1/2) zatem prawdopodobienstawo wynosi 2/9 bo całe pole kwadratu jest równe 1 zgodnie z warunkiem normalizacji.
buchra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 14 gru 2010, o 15:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krakow
Podziękował: 1 raz

Prawdopodobieństwo geometryczne

Post autor: buchra »

mam podobne zadanie i nie mam pojecia jak je zrobic jako ze link podany przez ciebie wygasnol porsze kogokolwiek o namalowanie jeszcze raz tego kwadratu ;/
ODPOWIEDZ