kule+kostka

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
me123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 14 paź 2008, o 14:46
Płeć: Kobieta
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 1 raz

kule+kostka

Post autor: me123 »

z urny zawierającej 2 kule białe, 3 czarne i 1 czerwoną, losujemy bez zwracania dwie kule, następnie rzucamy kostką tyle razy ile jest kul czarnych wśród wylosowanych. Jakie jest prawdopodobieństwo, że wyrzucimy co najmniej raz 2 oczka.

dochodzę w tym zadaniu do momentu, gdy mam rozpisane możliwości wylosowania danej pary kul, wyliczone prawdopodowieństwa wyrzucenia dwóch oczek po 1 rzucie, po 2 rzutach, ale nie mam pojęcia co dalej... pomnożyć i dodać? wtedy chyba za dużo wychodzi...

z góry bardzo dziękuję za pomoc:)
TheBill
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2372
Rejestracja: 25 paź 2009, o 11:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 245 razy

kule+kostka

Post autor: TheBill »

Jeżeli wypadło coś i ma wyjść jeszcze coś, to wtedy mnożysz prawdopodobieństwa
Jeśli wypadło coś, ale może wyjść jeszcze coś innego (spójnik lub) to wtedy dodajesz prawdopodobieństwa.

Chyba nie bardzo to jest zrozumiałe , więc pokaże jak to będzie w tym zadaniu:

prawdopodobieństwo wylosowania z urny 2 czarnych kul: \(\displaystyle{ \frac{1}{5}}\)
prawdopodobieństwo wylosowania z urny 1 czarnej kuli: \(\displaystyle{ \frac{3}{5}}\)

prawdopodobieństwo wylosowania co najmniej raz 2 oczek w dwóch rzutach: \(\displaystyle{ \frac{11}{36}}\)
prawdopodobieństwo wylosowania raz 2 oczek w jednym rzucie: \(\displaystyle{ \frac{1}{6}}\)

Losujemy 2 kule czarne i rzucamy co najmniej raz dwa oczka lub losujemy 1 czarną kule i wyrzucamy \(\displaystyle{ 2}\) oczka w jednym rzucie. Czyli zgodnie z tym co napisałem na początku będzie tak:

\(\displaystyle{ P(A)=\frac{1}{5} \cdot \frac{11}{36} + \frac{3}{5} \cdot \frac{1}{6}= \frac{29}{180}}\)

Mam nadzieje, że dobrze
ODPOWIEDZ