Liczby pięciocyfrowe-prawdopodobieństwo klasyczne.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
C@rn@ge
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 142
Rejestracja: 25 lis 2009, o 13:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 7 razy

Liczby pięciocyfrowe-prawdopodobieństwo klasyczne.

Post autor: C@rn@ge »

Z cyfr 1,2,3,...,9 tworzymy liczby pięciocyfrowe, przy czym cyfry mogą się powtarzać. Jakie jest prawdopodobieństwo otrzymania liczby, w której cyfra 5 wystąpi tylko raz lub tylko 2 razy a pozostałe cyfry tej liczby będą różne między sobą. Wiem, że to zadanie na forum już kiedyś było ale naprawdę nie rozumiem tego rozwiązania i nie wiem jak to dalej zrobić. Proszę o pomoc i wyjaśnienie.

Wiem tylko że:
\(\displaystyle{ \#\Omega = 9^5}\)
TheBill
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2372
Rejestracja: 25 paź 2009, o 11:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 245 razy

Liczby pięciocyfrowe-prawdopodobieństwo klasyczne.

Post autor: TheBill »

Chodzi o to? 152877.htm#p571857 Mogłeś tam przecież napisać pytanie.
Ja też nie bardzo rozumiem tamtego rozwiązania podejrzewam, że jest niepoprawne (bo ja chyba mam inny wynik), choć nie jestem pewien.

Spróbuje swoim sposobem. Przypadek pierwszy: jedna piątka. Cyfrę 5 możemy ustawić na 5 sposobów na pięciu miejscach. Na kolejnym miejscu cyfrę możemy wybrać na 8 sposobów, na następnym 7 itd.
Drugi przypadek: dwie piątki. Dwie cyfry możemy ustawić na \(\displaystyle{ {5 \choose 2}}\) sposobów na pięciu miejscach. Tak samo jak wcześniej, Na kolejnym miejscu cyfrę możemy wybrać na 8 sposobów, na następnym 7 itd. Ostatecznie: \(\displaystyle{ 5 \cdot 8 \cdot 7 \cdot 6 \cdot 5+ {5 \choose 2} \cdot 8 \cdot 7 \cdot 6}\)

Proszę o ewentualną korektę.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Liczby pięciocyfrowe-prawdopodobieństwo klasyczne.

Post autor: mat_61 »

TheBill pisze:Ja też nie bardzo rozumiem tamtego rozwiązania podejrzewam, że jest niepoprawne (bo ja chyba mam inny wynik), choć nie jestem pewien.
Z pewnością jest niepoprawne, bo nie uwzględnia wszystkich możliwości położenia cyfry/cyfr 5
TheBill pisze:Proszę o ewentualną korektę.
Nie ma co korygować bo wszystko jest OK. Oczywiście zadanie trzeba dokończyć licząc p-stwo.
ODPOWIEDZ