Prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia w ustalonym momencie.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
troll_ik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 sty 2011, o 23:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

Prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia w ustalonym momencie.

Post autor: troll_ik »

Jakby zacząć, jestem początkujący na forum więc proszę o trochę wyrozumiałości , zadanie to dał mi Ojciec chrzestny polskiej probabilistyki prof. dr hab. Krzyśko wychowanek wielkiego Kołmogorowa itd... (pracuje w poznaniu na UAM) kto słyszał wie, że ciężko przejść tego jegomościa . a ja na uzupałnienie wiedzy z ćwiczeń dostałem zadanie poniżej, mam je zrobić z opisami co gdzie jak i skąd i opisać przed nim, jak się spodoba to zostanę dopuszczony do egzaminu

Prawdopodobieństwo zajścia pewnego zdarzenia A przy pojedynczym
doświadczeniu jest równe p. Przeprowadzamy kolejno niezależne doświadczenia ,aż do zajścia rozpatrywanego zdarzenia. Obliczyć prawdopodobieństwo, że zdarzenie zajdzie dokładnie
przy (k + l) – szym doświadczeniu.
Ostatnio zmieniony 10 sty 2011, o 09:52 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Staraj się lepiej dobierać nazwy tematów, tak by wskazywały o czym jest treść zadania.
miodzio1988

Prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia w ustalonym momencie.

Post autor: miodzio1988 »

zdarzenie zajdzie dokładnie
przy (k + l) – szym doświadczeniu.
\(\displaystyle{ k+l}\) - w tym kroku zaszło zdarzenie. Czyli w poprzednich co się działo?
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia w ustalonym momencie.

Post autor: Inkwizytor »

troll_ik pisze:zadanie to dał mi Ojciec chrzestny polskiej probabilistyki prof. dr hab. Krzyśko wychowanek wielkiego Kołmogorowa itd... (pracuje w poznaniu na UAM) kto słyszał wie, że ciężko przejść tego jegomościa .
Po pierwsze poczekaj aż trafisz na zajęcia do dra Werbińskiego
Po drugie jak chcesz komplementować prof. Krzyśko odnośnie jego ciężkich wymagań to nie zamieszczaj zadania na poziomie wstępu do probabilistyki :-/ bo zrobiłeś tym trochę niedźwiedzią przysługę.
Po trzecie wracając do meritum: można co nieco* zaczerpnąć ze schematu Bernoulliego.

*) - nie znaczy, że jest to zadanie na schemat Bernoulliego
troll_ik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 sty 2011, o 23:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

Prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia w ustalonym momencie.

Post autor: troll_ik »

rozumiem że dla kogoś kto studiuje matematykę lub ją lubi te zadanie jest proste ale ja jestem na inf. i dla mnie ten cały Krzyśko to jakaś czarna magia, może jakbyśmy mieli więcej zajęć i więcej liczyli zadań to bym zrozumiał, a on tylko nam teorię podał ,a zal. to zadania a do teorii ma nawiązać jeśli dojdę do egz... no krótko podsumowując. Mimo że to zadanie jest proste, to nie dla mnie
miodzio1988

Prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia w ustalonym momencie.

Post autor: miodzio1988 »

A jaki masz konkretnie problem? Moja wskazówka załatwia tak naprawdę sprawę...

I dałem zadanie osobie, która matmy teraz dużo nie ma i ma wiedzę z liceum tylko. Na drzewkach ale dała radę ;]
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia w ustalonym momencie.

Post autor: Inkwizytor »

To żeby podpowiedzieć: drzewko niesymetryczne
Analogia do zadania ze strzelcem który strzela tak długo aż trafi albo gdy skończą się naboje
ODPOWIEDZ