liczby trzycyfrowe podzielne...

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
nwa2pac
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 147
Rejestracja: 3 maja 2010, o 20:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 3 razy

liczby trzycyfrowe podzielne...

Post autor: nwa2pac »

Ze zbioru liczb trzycyfrowych, które nie mają dwóch takich samych cyfr losujemy jedną liczbę. Jakie jest prawdopodobieństwo otrzymania liczby, której iloczyn cyfr jest liczbą niezerową podzielną przez 7 ?

mam problem z wyznaczeniem zbioru zrobiłem to tak : 9 razy wariacje (bez powtórzeń) dwuelementowe zbioru 9-elementowego
silvaran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1300
Rejestracja: 6 sty 2009, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice/Warszawa
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 123 razy

liczby trzycyfrowe podzielne...

Post autor: silvaran »

Liczność tego zbioru to będzie \(\displaystyle{ 9\cdot 9 \cdot 8}\)
Awatar użytkownika
SaxoN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 154
Rejestracja: 20 cze 2008, o 14:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice/ Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 9 razy

liczby trzycyfrowe podzielne...

Post autor: SaxoN »

silvaran rzucił sporym skrótem myślowym Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia przeciwnego - skorzystaj z tego, że \(\displaystyle{ 7\in\mathbb{P}}\) zatem jeżeli \(\displaystyle{ 7}\) nie dzieli iloczynu liczb, to nie dzieli żadnego z czynników; pewnie gdzieś po drodze trzeba będzie skorzystać z reguły włączeń i wyłączeń
silvaran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1300
Rejestracja: 6 sty 2009, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice/Warszawa
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 123 razy

liczby trzycyfrowe podzielne...

Post autor: silvaran »

Dlaczego skrótem? Napisał, że ma problem z wyznaczeniem zbioru z którego losujemy, więc mu napisałem odpowiedź
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

liczby trzycyfrowe podzielne...

Post autor: mat_61 »

SaxoN, oczywiście można obliczyć p-stwo zdarzenia przeciwnego (korzystając ewentualnie po drodze z reguły włączeń i wyłączeń) ale wg mnie prościej policzyć to wprost.

Jeżeli iloczyn liczb ma być podzielny przez 7, to co najmniej jeden z czynników musi być podzielny przez 7, bo 7 jest liczbą pierwszą.

Ponieważ w zadaniu te czynniki są liczbami jednocyfrowymi, różnymi od zera i nie mogą się powtarzać, to wśród cyfr tej liczby musi być cyfra 7 (bo jest to jedyna różna od zera liczba jednocyfrowa podzielna przez 7). Pozostałe dwie cyfry to dowolne z pozostałych i różne od zera.
ODPOWIEDZ