Prawdopodobieństwo suma zdarzeń

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
julia13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 24 mar 2009, o 14:55
Płeć: Kobieta
Podziękował: 43 razy

Prawdopodobieństwo suma zdarzeń

Post autor: julia13 »

Spośród liczb 1,2,3, ....., 121 losujemy jedną liczę, a następnie z pozostałych drugą. Zdarzenia A i B określone są następująco: A-w pierwszym losowaniu otrzymano liczbą parzystą, B-w drugim losowaniu otrzymano liczbe parzystą. Wykorzystując wzór na prawdopodobieństwo sumy zdarzeń, oblicz prawdopodobieństwo A u B
Prawdopodobieństwa A i B sa równe 60/121,nie wiem jak policzyć część wspólną, potrzebna do sumy

Pomoże ktoś?
Prosiłabym o wytłumaczenie
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Prawdopodobieństwo suma zdarzeń

Post autor: mat_61 »

Wskazówka:

P-stwa P(A) i P(B) masz policzone źle.
Po pierwsze: wylosowanych liczb nie zwracamy, czyli przy drugim losowniu mamy zarówno mniej wszystkich liczb jak i mniej liczb parzystych lub nieparzystych.
Po drugie zdarzenie:
A-w pierwszym losowaniu otrzymano liczbą parzystą oznacza, że w drugim losowaniu może być dowolna liczba.
B-w drugim losowaniu otrzymano liczbe parzystą oznacza, że w pierwszym losowaniu może być dowolna liczba.

\(\displaystyle{ P(A \cup B)=P(A)+P(B)-P(A \cap B)}\)
julia13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 24 mar 2009, o 14:55
Płeć: Kobieta
Podziękował: 43 razy

Prawdopodobieństwo suma zdarzeń

Post autor: julia13 »

A w odpowiedziach wyniki 60/121 są poprawne...
Znałam ten wzór, mam problem z \(\displaystyle{ P(A \cap B)}\)
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Prawdopodobieństwo suma zdarzeń

Post autor: mat_61 »

Przepraszam, rzeczywiście p-stwa P(A) i P(B) są obliczone OK. Zasugerowałem się wynikiem jako sposobem rozwiązania i myślałem, że nie uwzględniłaś drugiego losowania.

Jeżeli chodzi o iloczyn prawdopodobieństw \(\displaystyle{ P(A \cap B)}\) to oznacza on: za pierwszym razem wylosowano liczbę parzystą i za drugim razem wylosowano liczbę parzystą.

Możesz to obliczyć jako iloczyn p-stw (przy pierwszym losowaniu mamy 60 liczb parzystych i wszystkich 121, a przy drugim 59 liczb parzystych i wszystkich 120), czyli:

\(\displaystyle{ P(A)= \frac{60}{121} \cdot \frac{59}{120}=...}\)

lub licząc moce zbiorów (wariacje bez powtórzeń dla losowania 2 elementów spośród 121 i 2 elementów spośród 60):

\(\displaystyle{ |\Omega|=V^{2}_{121}=…}\)

\(\displaystyle{ |A|=V^{2}_{60}=...}\)
ODPOWIEDZ